A Guantánamón fogvatartott ujgur foglyok kiadatását követeli Kína. Washington ezt elutasítja, mivel a foglyok hazájukban üldöztetésnek lennének kitéve. Közben már Csehország és Ausztria is bejelentette, hogy nem fogad be guantánamói rabokat, Németország és Nagy-Britannia pedig csak saját állampolgárait fogadná vissza.
Peking bejelentette: mind a 17 terrorizmussal vádolt ujgur fogoly átadását kéri.
„Reméljük, hogy a felek a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően kezelik a kérdést. A magunk részéről határozottan ellenezzük, hogy a Guantánamón fogvatartott kínai gyanúsítottakat bármely ország befogadja” - közölte Csiang Jü kínai külügyi szóvivő.
Peking szerint ugyanis a 2001-ben, Pakisztán és Afganisztán területén elfogott férfiak valamennyien az illegális kelet-turkesztáni Iszlám Mozgalom nevű szervezet tagjai, ezért a kínai törvények szerint akarják felelősségre vonni őket.
Washington korábban már bejelentette, nem adná ki Kínának a foglyokat, mert otthon üldöztetésnek lennének kitéve.
A rabok sorsa egyelőre bizonytalan. Albánia 2006-ban már befogadott öt ujgur foglyot, most azonban kevesen akarnak ujjat húzni Kínával. Kanada már a kínai külügyi szóvivő bejelentését megelőzően cáfolta azokat a lapértesüléseket, melyek szerint befogadná a rabokat.
Az ujgur kérdés forró téma Kínában. A helyi elnyomó hatóságok a szabadságukért küzdő "szeparatisták" számlájára írták az olimpiai játékok idején elkövetett bombatámadásokat is, melyekben 27 ember vesztette életét.
A nyugat-kínai Hszincsiang tartományban élő muszlim ujgurok - a tibetiekhez hasonlóan - vallási autonómiát, mások pedig Kínától való függetlenséget követelnek. Az Amnesty International élesen bírálta a kínai kormányt, amiért az ENSZ-nek küldött emberjogi jelentéséből kifelejtette a tibetiek, valamint az ujgurok elleni drasztikus fellépést.