Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Fukushima: imára buzdít a japán kutató

2011. április 3./atv.hu/FH/MTI/TibetPress

Imával tisztítaná a március 11-i földrengésben és szökőárban megsérült fukusimai atomerőmű vizét Emoto Masaru, a víz kristályainak fotózásáról ismertté vált japán kutató. Masaru a Facebook közösségi oldalon is közzétett felhívásában arra kéri az embereket, hogy mondjanak fohászt a nukleáris létesítmény szennyezett vizéhez.

A felhívás szerint a közös imához csatlakozóknak - a tartózkodási helyük szerinti időzónában - minden délben rövid fohászt kell mondaniuk az atomerőműben lévő szennyezett vízhez. Az ima szövege: "Fukusimai atomerőmű vize, sajnáljuk, hogy szenvedést okoztunk neked. Bocsáss meg nekünk. Köszönjük neked és szeretünk téged." A kutató és az akció szervezőinek reményei szerint az imával sikerül elejét venni annak, hogy nagyobb területen terjedjen el a radioaktivitás.

A nyugati szemmel furcsa megközelítés, nevezetesen, hogy a kutató szerint nem Istenhez, hanem magához a vízhez kell imádkozni, a sintoista vallás alapján érthető meg (amely a buddhizmussal együtt alapjaiban határozza meg a japánok vallási beállítottságát). A sintoizmus alapvetően animista vallás, amely szerint a természeti objektumoknak külön szellemük van - így a víznek is. Ez hasonló a magyar sámánista hithez, amelyben szintén a "dolgok" szellemeihez imádkoztak.

Emoto Maszaru 1999-ben jelentette meg "A víz üzenete" című könyvét, amely azóta több folytatást is megélt. A kutató ezekben azt állítja, hogy a vízre hatással vannak a különböző gondolati és érzelmi környezetek. Bár állítását számos, a víz kristályairól készült fényképpel támasztotta alá, Emotót az évek során többen is kritizálták annak hitelessége miatt.

A japán nukleáris biztonsági ügynökség szombati bejelentése szerint a fukusimai erőműből nagy sugártartalmú víz szivárgott a Csendes-óceánba. A radioaktív anyagokat tartalmazó víz az egyik reaktor újonnan felfedezett repedésén keresztül jutott az egyik szerelőaknába, onnan pedig az óceánba. A húszcentis repedést betonnal próbálják tömíteni, hogy megszűntessék a sugárzó víz szivárgását.

Nem sikerült betömni a rést

A fukusimai erőművet üzemeltető Tepco vállalat mérnökei vasárnapra még nem tudták elzárni a 2. reaktor falán keletkezett, húsz centiméter széles rést, amelyen át sugárszennyezett víz ömlik a tengerbe, de közölték, hogy átvizsgálták az összes reaktort, és másutt nincs szivárgás. A kiömlő víz radioaktív sugárzásának értéke eléri az óránkénti 1000 millisievertet. A Tepco bemutatott egy fényképet, amelynek tanúsága szerint a résen keresztül víz ömlik a tengerbe, de azt nem tudják, hogy milyen mennyiségű. A víz gyorsan szétoszlik az óceánban, de veszélyes lehet az erőműnél dolgozókra nézve.

Még hónapokig folytatódhatnak a szivárgások

A japán kormányszóvivő azt is közölte: hónapokon át is folytatódhatnak a szivárgások a megsérült fukusimai atomerőműben, és a körülötte lévő veszélyzónában élők "egy ideig" még nem térhetnek vissza otthonaikba. Edano Jukio hozzátette, hogy a japán hatóságok minden támogatást megadnak az erőmű környékéről kitelepített lakosoknak.

A hatóságok a Fukusima-1 erőmű 20 kilométeres körzetéből kitelepítették a lakosságot, és azt javasolták a 30 kilométeres körzetben élőknek, hogy tartózkodjanak otthon, csak végszükség esetén hagyják el otthonaikat. A japán hatóságok nem zárják ki a veszélyzóna kiterjesztését sem.

Tovább nőtt a halottak száma

Tovább növekedett a pusztító japán földrengés halálos áldozatainak száma, amely már meghaladja a tizenkétezret. A japán rendőrség vasárnap közölt, legfrissebb összesítése szerint a március 11-i, kilences erejű földregésnek és az azt követő szökőárnak 12 009 halottja és 15 472 eltűntje van a szigetországban. A második világháború utáni legsúlyosabb japán válság következtében több mint 200 ezer kitelepített ember talált menedéket a kialakított 1900 központban. Összesen 18 ezer ház dőlt romba és 130 ezer épület szenvedett károkat, főként a tengerparti zónákban.

A legújabb adatok szerint is a legtöbb halálos áldozat Mijagi prefektúrában volt, a vasárnapi információk szerint 7318, Ivate prefektúrában 3518-an haltak meg, míg Fukusima prefektúra veszteséglistája 1119 halott.

A japán hadsereg és az amerikai haditengerészet pénteken közösen indított, háromnapos nagyszabású kutatóakciója keretében mindeddig csak 66 holttestet sikerült megtalálni. Az eltűntek felkutatására indított akcióban 18 ezer japán katona és 7 ezer amerikai haditengerész vesz részt, továbbá 3 ezer rendőr és tűzoltó.


atv.hu/FH/MTI

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb