Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Fenyegetik a külföldi újságírókat Kínában

2011. március 4./ATV/TibetPress

Peking tüntetésektől tart ország szerte.

Az elmúlt két hétvégén kisebb demonstrációk voltak több kínai városban, de ezeket a hatóságok csírájában elfojtották. A fővárosban most a szokottnál is nagyobb a biztonsági ellenőrzés, mivel megkezdődött a parlament, valamint a Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület ülése.

Kutyákkal vizsgálják át a járműveket a Tiananmen térnél. A tér körül mindenhol járőröző rendőrök láthatók. Megkezdődött ugyanis a kínai belpolitikai élet évente megrendezett nagy eseménye: az Országos Népi Gyűlés, vagyis a parlament, valamint a népfrontszerű Kínai Népi Politikai Tanácskozó Testület ülése. Ilyenkor mindig megszigorítják a biztonsági intézkedéseket. Idén azonban az eddigieknél sokkal feszültebb a légkör a kínai fővárosban. Az interneten ugyanis a közel-keleti tüntetésekhez hasonló megmozdulásokra szólítottak fel.

A hatóságok keményen lépnek fel a külföldi újságírókkal szemben. Azzal fenyegetik őket, hogy bevonják újságírói igazolványukat, ha nem kérnek előzetesen engedélyt, hogy egy adott helyszínről tudósítsanak.

A szigorítás előzménye, hogy több külföldi újságíró megjelent azon a demonstráción, amelyet a pekingi belváros legforgalmasabb sétálóutcáján szerveztek, ám a rendőrök nem engedték, hogy tudósítsanak az eseményről. Voltak olyanok is, akik lökdösődésről, bántalmazásukról számoltak be.

A kínai külügyminisztérium szóvivője azonban cáfolta, hogy az újságírókra vonatkozó szabályozás változott volna. Véleménye szerint némelyek közülük megzavarják a társadalmi rendet, ezért nem védheti őket törvény.

„Egyesek nem használhatják pajzsként a törvényt. Az igazság az, hogy vannak olyanok, akik félnek a káosz hiányától és bajt akarnak okozni Kínában. Ha valaki ilyen szándékkal rendelkezik, akkor nem védheti törvény” – mondta Csiang Jü kínai külügyi szóvivő.
Egy 82 éves közgazdász viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a hatóságok nem tartják tiszteletben saját állampolgáraik gyülekezéshez való jogát.

„Az alkotmány nem engedi a gyülekezést? Ez a kormány újra megsértette az alkotmányt. Kínának az a problémája, hogy nincs meg a törvény uralma, nincsen alkotmányos kormányzás. Ez a társadalom egy diktatórikus, autokrata társadalommá vált” – fogalmazott Mao Jusi.

Az újságírókat ért atrocitások miatt tiltakozó közleményt adott ki az Európai Unió pekingi delegációja és az Egyesült Államok nagykövete.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb