székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Februárban több száz ember gyűlt össze Yongxing városának városháza előtt, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a Veolia által üzemeltetett szemétégető ellen, tudósít a Le Monde. A városházán folyt a tárgyalás a hivatalnokok és néhány, a várost képviselő lakos között, miközben a tömeg orvosi maszkokban a rendőrsorfallal szemben állt. A tüntetők a Likengtől néhány száz méterre elhelyezkedő gyár homlokzatát meg is dobálták kövekkel.
A lakosok szerint az égető olyan erős szagot terjeszt a környéken, hogy a városban ki sem lehet nyitni az ablakokat, és a gyerekek betegségeiért is a Veoliát okolják. A januári robbanás óta, amikor a kifolyó forróvíz öt embert megsebesített, leállították a szemétégetőt. Azt látszólag egyik lakos sem tudta, hogy ez egy modell projekt, aminek a működését és fenntartását a Veolia 2005-ben hagyta jóvá, a szerződés szerint 10 évre, 45 millió euróért. A szerződést a kantoni vállalat, a Guangri csoport kezdeményezte, de sem ők, sem a Veolia nem nyilatkozott az üggyel kapcsolatban.
Az égető egy szemétlerakó helyett került kiépítésre, amely ellen a lakosok már több éve tiltakoztak, némelyek még a börtönt is megjárták. Mivel a státusza szerint ez vidék, nem adhatják el földjeiket, így szavajárásuk szerint rabok a „rák városában”. Amikor 2009 júniusában elkezdték a bővítést, amit valójában csak a lakosság beleegyezésével tehettek volna, fegyveres őrökkel védték az építkezést. Kiderült, hogy a Guangri csoport már régebben aláírt egy szerződést a dán Volund-dal, hogy gyártsák le a második fázishoz szükséges készülékeket.
A média hallgatása ellenére a lakosok problémája tovább növelte a már amúgy is jelentős tiltakozást egész Kantonban a szemétégetők ellen. A tartomány ugyan gazdagnak mondható, de emellett szennyezett és túlnépesedett is, így sürgős segítségre van szüksége újabb kapacitások létrehozásában, amire gyakran külföldi szakembereket, cégeket kérnek fel, mint például a Veolia.
Néhány kilométerre Likengtől, a Perles folyó partján néhány lakópark lakói elkezdtek érdeklődni a yongxingiak problémája iránt, amikor 2009 szeptemberében hallották, hogy egy szemétégetőt terveznek építeni tőlük három kilométerre. Ezen a területen főleg középosztálybeliek laknak, nagy részük pedig a médiában dolgozik. Ezután egy csapat újságíró kezdett diszkréten nyomozni Likengben a rákos betegek után. Nyomozásukkal kiderítették, hogy 2005 és 2009 között 62 új rákos megbetegedést tartottak nyilván, 42-en közülük meghaltak, és 70 %-uk volt légúti eredetű. Ezek az adatok nem nevezhetők tudományosnak, mivel nincs hasonlítási alap, és a szennyezés karcinogén hatása vitatható ilyen rövid idő alatt. Mégis, a lista, mely az interneten is kering, felkeltette már rengeteg ember érdeklődését.
2009. november 23-án lakóparkiak a városközpontban felvonulva tiltakoztak. Több százan gyűltek össze, és még Likengből is jöttek legalább harmincan. Egy hónappal később a hatóságok bejelentették, hogy 2012-ig felfüggesztetik a projektet, hogy „konzultálhassanak”.
De az indulat tovább árad. Január végén Foshanban, Kanton város szomszédjában is tüntettek egy ipari szemétégető ellen. Mindegyik tiltakozás a likengi harcot veszi alapul, azt használja modellként.
Megkérdezték az ügyben Zhao Zhangyuan-t, az Akadémia nyugalmazott környezetvédelmi kutatóját is, aki a szemétégetők ellenzője lett. „Pár napja meglátogattam a Veolia égetőjét. Véleményem szerint a Veolia a világ egyik legtapasztaltabb üzemeltetője ezen a téren. De a fejlett technológia nem garantálja a procedúrák pontos betartását. A helyiek bizonyítékai és saját észrevételeim alapján valóban probléma merült fel a szemétégetővel kapcsolatban. A szag kibírhatatlan, főleg éjszaka. Napközben a kibocsátott füst fehér, de a nap végére feketévé változik. Észrevehetőek nem teljesen elégetett műanyag zacskók, flakonok, cipők. Véleményem szerint némelyik szabályt nem tartják be.”
Tukacs Lívia