Közreműködő Bank
Fegyvert adna Kínának Magyarország
2008. december 11./csütörtök/Free Tibet Blog/MTI/TibetPress
Kiállt a Kínával szembeni európai uniós fegyverembargó feloldása mellett a magyar vezérkari főnök Pekingben. Havril András nem maga hozta fel az ügyet, az MTI szerint Liang Kuang-lie (Liang Guanglie) kínai kollégája kérdésére erősítette meg, hogy Magyarország - ha az Európai Unió keretein belül felvetődik a kérdés - támogatja a Kína ellen bevezetett fegyverembargó feloldását.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok az 1989-es Tienanmen téri vérengzéseket követően vezette be a fegyverembargót Pekinggel szemben. Igaz, azóta időről időre felmerül a tiltás felülvizsgálata (főként a brit és francia fegyverlobbi hatására), Brüsszel azonban eddig érdemben nem tűzte napirendre az ügyet. Ennek oka elsősorban a tajvani szorosban tapasztalható feszültség volt.
A szigetországot (Kínai Köztársaság) Peking szakadár tartománynak tekinti, Tajvan biztonságát az Egyesült Államok garantálja. Washingtonban egyértelműen jelezték, egy esetleges, a szoroson átívelő fegyveres konfliktus esetén nem szeretnének (mármint az amerikai flotta) európai csúcstechnológiájú fegyverekkel felszerelt kínai csapatokkal szembenézni, ami azért érthető.
A kérdés természetesen a márciusi tibeti vérengzések miatt teljes mértékben lekerült a tárgyalóasztalról. A magyar álláspont így teljes mértékben érthetetlen. Annál is inkább, mivel Magyarország nem rendelkezik olyan fegyveriparral, amely gazdasági előnyöket jelenthetne hazánknak, így számunkra tulajdonképpen tét nélküli a kínai fegyverembargó. A politikai következményei azonban lehetnek az ilyen, a szövetségesekkel előre nem egyeztetett kijelentéseknek.
FTB
Az MTI híre:
Befejezte kínai látogatását Havril András vezérezredes, magyar vezérkari főnök. Hazautazása előtt, csütörtökön fogadta őt Liang Kuang-lie (Liang Guanglie) kínai honvédelmi miniszter. A látogatás során a kínai partnerek különös érdeklődést mutattak a magyar békefenntartási tapasztalatok iránt. Havril András még kedden megbeszélést folytatott Csen Ping-tö (Chen Bingde) kínai vezérkari főnökkel, aki hangsúlyozta: a kínai fél a magyar hadsereg tapasztalataira is igényt tart korszerűsítési programjának végrehajtásakor. Havril úgy vélte, a két ország fegyveres ereje a jövőben a képzéshez, az oktatáshoz és a békefenntartáshoz kapcsolódó területeken szorosabban fog együttműködni. Béres János pekingi magyar katonai attasé tájékoztatása szerint a magyar vezérkari főnök kínai kollégája kérdésére
megerősítette, hogy Magyarország - ha az Európai Unió keretein belül felvetődik a kérdés – támogatja a Kína ellen bevezetett fegyverembargó feloldását.