Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Ezekben az országokban a legjobb nyugdíjasnak lenni

2016. július 23./Portfolio.hu/TibetPress

eredeti cikk

Te is arról álmodsz, hogy nyugdíjas korodra a verandádról egy hintázó székben ülve nézed a naplementét vagy, hogy körbeutazod a világot? Vannak olyan országok, ahol ez a valóság, de nem Magyarországon. Legalábbis egyelőre, ha a mai nyugdíjrendszert vesszük alapul.

A Natixis Global Asset Management legfrissebb, 2016-ra vonatkozó Global Retirement Index alapján még az USA sincs rajta azon a tízes listán, ahol jelenleg a legjobb nyugdíjasnak lenni. Az európai országok ugyanakkor dominálnak az első helyeken, nyugdíjbiztonsági oldalról Norvégia végzett az első helyen, ezt követi Svájc és Izland a dobogón. Ehhez képest az USA csak a 14. helyet tudta megszerezni, Magyarország pedig csupán a 33. helyre fért fel.

Ezekben az országokban a legjobb nyugdíjasnak lenni

 


Az elemzés szerint az első helyeken végzett országok nem hiába vannak ott, hiszen külön munkahelyi vagy egyénre (öngondoskodásra) alapuló megtakarítási programjaik vannak a nyugdíjkorra való felkészüléshez. Norvégiában például az államháztartási kiadások is segítették az ország nyugdíjrendszerének fellendítését, nem beszélve az állami vagyonalapjukról. Ehhez képest a szintén előkelő helyen szereplő Új-Zélandon vagy Ausztráliában már univerzálisabb, kötelező befizetésen alapuló (vállalati) nyugdíjprogramok vannak.

Az adatok szerint az USA azért tudta csupán a 14. helyet megszerezni a listán, mivel a magas egy főre jutó jövedelem, a stabil pénzügyi intézmények, az alacsony infláció és az alacsony munkanélküliségi arány ellenére egyike azon fejlett országoknak, ahol a jövedelmi különbségek a legnagyobbak, emellett a foglalkoztatottak számához képest egyre növekszik a nyugdíjas korúak aránya, ami a nyugdíjrendszer fenntarthatósági problémáihoz vezethet.

Végezetül az elemzés azt is elárulja az egyes országoknak, hogy milyen szempontokra kellene odafigyelni, illetve mit lehet eltanulni az első helyeken végzett nemzetektől:

1.Az öregedő munkaerő és a várható élettartam emelkedése több nyugati országban is fenntarthatatlanná teszi az eddig még működő állami nyugdíjrendszereket. Az emberekben ugyanakkor egyre nagyobb az öngondoskodásra való hajlam, ezért a kormányoknak biztosítaniuk kell az egyéni vagy munkahelyi alapú megtakarítási lehetőségeket.

2.A szemfülesebb kormányok és országok már rájöttek arra, hogy az egyéneknek adott kedvezmények jelentősen növelhetik az öngondoskodási termékek népszerűségét, ami pedig jókora terhet vesz le az állami nyugdíjrendszerről. Ezek között a kedvezmények között említik például a kedvezményes adózási lehetőségeket és adójóváírást.

3.Az elemzés szerint a munkavállalók automatikus beléptetése a vállalati nyugdíjprogramokba egy jó lépés a helyes irányba. Természetesen ehhez biztosítani kell a dolgozóknak a befektetések ideális egyensúlyát, illetve a kellő mértékű információt ahhoz, hogy a vállalati nyugdíjprogramokból a lehető legtöbbet hozhassák ki.

4.A nyugdíjbiztonság nem csupán a megtakarítási csatornákról és eszközökről szól, a monetáris, a fiskális és az egészségügyi politika is mind fontos szerepet játszanak abban, hogy elégedett nyugdíjasai legyenek egy országnak.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb