Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Európában barátságosan fogadják a kínaiakat

2011. július 5. /Inforádió.hu/TibetPress

Egyre inkább az európai cégek felé fordul a kínai befektetők érdeklődése. Ven Csia-pao kínai miniszterelnök múlt heti európai útján világossá vált, hogy Kína a hitelválság ellenére továbbra is vásárolja majd az eurózóna államkötvényeit. Részesedést keres azonban az európai vállalatokban is.

 
A nyersanyagéhes Kína eddig jobbára a fejlődő világban, Latin-Amerikában, Afrikában és Ázsiában fektetett be nyersanyagforrásokba és termőföldekbe, de most már egyre jobban érdeklődik Európa iránt.

Az Economist gazdasági magazin szemléletesen írja le, hogy már most mennyire érezhető a kínai jelenlét. Ha az ember London második pénzügyi negyedében, a Docklandsben beül egy fekete taxiba és a Citybe indul, máris egy sor kínai befektetéssel kerül kapcsolatba.

Az ikonikus fekete taxikat egy olyan cég gyártja, amelynek társtulajdonosa a Geely nevű kínai vállalat. A Geely egyik ékköve a sokáig ízig-vérig svédnek tartott Volvo is. A Docklands felhőkarcolóit birtokló ingatlancég harmadik legnagyobb részvényese a Kínai Befektetési Társaság. A taxi utasa a brit főváros régi pénzügyi központjába, a Citybe érve talán nem tudja, hogy kínai bankok és cégek 28 ezer négyzetméternyi irodaterületet béreltek ki.

Ven több mint egy hete, Orbán Viktor miniszterelnök vendégeként Budapesten nyugtatta meg az európai államokat, hogy Kína tovább folytatja ez európai állampapírok vásárlását, azaz az európai országok hitelezője marad. Becslések szerint Kína 3 milliárd dollárnyi külföldi befektetéseinek egynegyedét teszik ki az európai állampapírok.

De nem csak kormányok sóvárognak a kínai pénz után, hanem például egy másik svéd autógyártó, a Saab is. Mint az Economist megjegyzi: a kínaiak sem megmentők, sem pusztítók nem lesznek az öreg kontinensen. Annyi bizonyos, hogy bár az európai polgárok aggódnak a kínai befolyás növekedése miatt, Európában még mindig barátságosabban fogadják a kínaiakat, mint Amerikában, ahol hat éve megtorpedózták, hogy egy kínai cég vegyen meg egy amerikai olajtársaságot.

A kínai állam mellett az izmosodó magánbefektetők és vállalatok is pénzt akarnak beruházni Európában. Ennek egyik oka, hogy Európa a kínai termékek fontos piaca. Egy másik ok pedig az, hogy a kínai cégek nagy márkákat akarnak venni, amelyekkel jobban tudnak hódítani a hazai piacon. Példa erre a Volvo, amely Kínát immár második hazai piacának nevezi, vagy a CIFA olasz építőipari gépgyártó.

A megszorult európai cég új tulajdonosa, a Zoomlion fejlett technológiához és egy prémium márkához jutott, amivel előnyre tett szert a hazai piacon. Németországban a szélturbinákat gyártó Vensyst vette meg a Goldwind nevű kínai vállalat. A francia Club Med üdülőcégnek jól jött a kínai partner, mert nemrég megnyithatta első nyaralótelepét a hatalmas piacnak számító Kínában. Sok európai aggódik a kínaiak előretörése miatt. Nem árt az óvatosság - írja az Economist, de megjegyzi, hogy a lehetőségek nagyobbak Európa számára, mint a veszélyek.

Szvetnik Endre (London)

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb