Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

EU-elnökség - Az LMP egyetért a prioritásokkal, de hiányosságokat is lát Orbán EP-felszólalásában

2011. január 19. /MTI/TibetPress

Az LMP egyetért az Orbán Viktor által az Európai Parlamentben (EP) szerdán említett magyar elnökségi prioritásokkal, de Schiffer András hiányolta, hogy a kormányfő felszólalásában nem beszélt a térség negatív adó- és bérversenyéről, illetve a klímapolitikáról. A frakcióvezető az MTI-nek nyilatkozva a médiatörvényt ért kritikákról azt mondta, hogy nehéz hitelesen fellépni az uniónak mondjuk a kínai, közel-keleti, vagy fehérorosz jogtiprások ellen, ha eközben a soros elnök Magyarországon a totális többségi uralmat kívánják megvalósítani.

Az ellenzéki politikus értékelése szerint a miniszterelnök felszólalásának gerincét az uniós elnökség prioritásai tették ki. Elmondta, hogy ezeket az LMP alapvetően támogatja, azok nagyjából nemzeti konszenzust élveznek. Hozzátette, hogy bármilyen nehéz is, az elnökséget meg kell próbálni elválasztani a belpolitikai problémáktól, mert mindenkinek az az érdeke, hogy a magyar elnökség sikeres legyen.

A frakcióvezető hiányolta a beszédből, hogy a miniszterelnök egyáltalán nem ejtett szót a Közép- és Kelet-Európát jellemző negatív adó- és bérversenyről. Megjegyezte, hogy ez a hiányosság átvezet egy másik, ezzel összefüggő hiányhoz, méghozzá ahhoz, hogy Magyarország óriási esélyt kapott arra, hogy a globális színpadon is megpróbálja érvényesíteni saját és az unió értékeit. Ennek kapcsán úgy fogalmazott, "egy dolog itthon keménykedni a multikkal szemben", de célravezetőbb lenne, ha Magyarország soros elnökként megpróbálna kezdeményezőként fellépni a nemzetközi pénzügyi rendszerek újraszabályozása vagy egy kedvező klímapolitikai fordulat érdekében.

A frakcióvezető közölte, ők is látják, hogy a negatív adó- és bérverseny nem pusztán a térségre jellemző probléma, de az országnak létérdeke, hogy fellépjen a nemzetközi munkaügyi és szociális rendszerek megerősítésének érdekében. Úgy fogalmazott, hogy "jelenleg a magyar emberek bőrére megy a játék", tehát ha az EU nem lép fel hatékonyan a pénzügyi és szabadkereskedelmi rendszerek "globális megregulázásának" érdekében, az a magyar munkavállalók és gazdák kivéreztetéséhez vezet.

Hozzátette, hogy ez ugyanúgy igaz a klímaváltozásra is, a magyar vidék problémáira, mert ezek egyre inkább mutatják egy fenyegető ökológiai katasztrófa előjeleit. A politikus közölte, a miniszterelnök felszólalásaiból éppen az ilyen ügyek megoldásával kapcsolatos kezdeményezőkészséget hiányolta.

Az EP-ben elhangzott kritikákat illetően azt mondta, nehéz úgy fellépni az EU egyik hiteles vezetőjeként, illetve az uniónak is nehéz úgy fellépni a tekintélyuralmi rendszerekkel szemben, hogy eközben Magyarország olyan közjogi rendszert kíván érvényesíteni, amely nem ismer korlátokat a többségi uralommal szemben. Kijelentette, itt nem pusztán médiaügyről van szó, hanem arról, hogy a kormány egy sehol sem működő és a demokráciákban ismeretlen totális többségi uralmat kíván megvalósítani. Leszögezte, hogy ez egyébként alapvetően belpolitikai kérdés, és az LMP is úgy gondolja, hogy ezt elsődlegesen belföldön kell tudni megoldani, de mint mondta, vannak egyetemes emberi jogok és az EU-nak ezek érdekében fel kell lépnie akár az unió határain kívül is.

Sajnálatosnak nevezte, hogy a médiatörvény és a jogbiztonság elleni tavalyi támadások megterhelik az uniós elnökséget, de véleménye szerint ezért minden felelősség a kormánytöbbséget terheli.

Schiffer András azt mondta, hogy ha "Magyarországon olyan kormányzat van, amely nem ismer el kontrollt a többségi akarat érvényesülésével szemben", akkor az megnehezíti az Európai Unió fellépését Fehéroroszországgal vagy Kínával szemben. Meglátása szerint ennek tükrében különös jelentőséget kap Daniel Cohn-Benditnek, a zöldpártiak társ-frakcióvezetőjének az az EP-ben elhangzott kritikája, hogy a kormányfő felszólalásából hiányoztak azok az elemek, amelyek az EU szolidaritását fejezték volna ki például a mediterrán térség tekintélyuralmi rendszerei ellen tiltakozókkal.

Úgy összegzett, hogy jó volna az Európai Unió soros elnökeként "kevésbé provinciálisnak lenni" és tudomásul venni, hogy a kormány korlátlan hatalomgyakorlása nem fér össze egyetlen Európában honos demokráciamodellel sem. Hozzátette, különös felelősség terheli a soros elnököt az egyetemes emberi jogi normák megvédéséért. Schiffer András felhívta a figyelmet, hogy a Fidesz ellenzékben érzékeny volt a tibeti vagy más Európán kívüli emberi jogi jogsérelmekre, de ez most ez nem tükröződött a beszédben.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb