székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Ősszel lesz aktuális a döntés a Tibettel kapcsolatos határozati javaslatról, s akkor valószínűleg támogatnánk is - mondta el a kormány nevében a Külügyminisztérium államtitkára az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának hétfői ülésén. Horváthné Fekszi Márta kifejtette: a kormány és a Külügyminisztérium kész egy Tibetről szóló határozat megvitatására, de ezt az Országgyűlés tavaszi ülésszaka alatt még nem tartják aktuálisnak, tekintettel a kínai földrengés több tízmillió áldozatára. A külügyi tárca minden esetben értékalapú, elvi politikát folytat emberi jogi kérdésekben - tette hozzá. Az államtitkár - a kormány nevében - nem támogatta Szászfalvi Lászlónak (KDNP), a bizottság alelnökének azt a módosító javaslatát, amely - többek között - a kínai-magyar barátság fontosságának hangsúlyozásával egészítette volna ki a határozati javaslatot. Horváthné Fekszi Márta azonban hangsúlyozta: kizárólag azért nem támogatják ezt a módosítást, mert az egész határozati javaslatot nem tartják időszerűnek. Természetesen nem a kínai-magyar barátságra mondunk nemet, hanem a határozati javaslat jelenlegi elfogadására - tette hozzá az államtitkár.
Az SZDSZ, a Fidesz, a KDNP és az MDF - az MSZP ellenében - múlt hétfőn vette napirendre a parlamentben a Tibetről szóló országgyűlési határozati javaslatot, amely szerint az Országgyűlés felszólítaná a Kínai Népköztársaságot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközileg elismert emberi jogokat, és vessen véget az erőszaknak, valamint felhívja a magyar kormányt arra, támogassa Peking és a Dalai Láma közötti tárgyalások megkezdését Tibet autonómiájáról. A javaslat általános vitája már le is zajlott a parlamentben, a megszokott menetrend szerint e héten kezdenék a részletes vitát. Mandur László, az Országgyűlés alelnöke a házbizottság múlt csütörtöki ülése után azonban bejelentette: a részletes vitát nem vették ennek a hétnek a napirendjére. A Fidesz hétfőn ismét kezdeményezte a napirendre vételt, az Országgyűlés azonban 180 igen, 180 nem szavazattal, egy tartózkodás mellett elutasította a kezdeményezést. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke - aki hamarosan Kínába utazik - múlt hétfőn azt mondta, a diplomáciában nem szokás kapcsolatrontó intézkedéseket hozni magas szintű látogatás előtt, főleg a több ezer ember munkáját lezáró kínai magyar évad záróeseménye előtt.