Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Elmérgesedhet a jüanvita az USA és Kína között

2011. október 12./Hvg.hu/TibetPress

A jüan gyengítésével válaszolt szerdán a kínai jegybank arra, hogy az amerikai szenátus Washingtonban 63:35 arányban egy olyan törvénytervezetet fogadott el, amellyel az USA nyomást gyakorolna Pekingre a jüan erősítése érdekében - írta a Wall Street Journal. A heves kínai reakciók szerint az amerikaiak lépése sérti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait, ráadásul az USA gondjait sem oldja meg.

A szenátusban elfogadott törvényjavaslat - amely többek között magasabb vámokkal korlátozná a devizájukat gyengítő országokból, így a Kínából származó importot is - azonnali és kifejezetten heves reakciókat váltott ki Peking részéről.

A pekingi jegybank néhány órával a jogszabály elfogadása után gyengíteni kezdte a jüant - írta a Wall Street Journal, amely szerint ennek ellenére a szerdai kereskedés végére a jüan tovább erősödött, amely azt húzhatja alá, hogy sokak szerint a szenátusi jóváhagyás ellenére a javaslatból végül mégsem lesz törvény. A tervezet az amerikai törvényhozási folyamatban csak azután válhat törvénnyé, ha a képviselőház is állást foglal róla, illetve Barack Obama elnök is aláírja.

A kínai hatóságok ezenkívül ma több közleményt is kiadtak, amelyben az amerikai szenátusi döntést kritizálják. A külügyminisztérium szóvivőjének, Ma Csao-hszünek a nyilatkozata szerint a törvény árfolyam-manipulációval vádolja meg Kínát és lényegében egy protekcionista lépést takar, ráadásul sérti a Kereskedelmi Világszervezet szabályait. Peking álláspontja szerint a törvény nem fogja megoldani az USA belső gazdasági és foglalkoztatási gondjait, de "súlyosan károsíthatja a kínai-amerikai kereskedelmi kapcsolatokat és aláássa azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a két ország és a nemzetközi közösség együtt tett a világgazdaság gyors helyreállításának elősegítése érdekében".

A törvényjavaslat elfogadása és a kínai reakciók annak az évek óta tartó amerikai-kínai vitának a következő fejezetét jelentik, amely a jüan mesterségesen alacsonyan tartott árfolyamáról szól. A gyenge jüan ugyanis a kínai exportőröket segíti, ám az USA szerint káros az amerikai külkereskedelmi mérleg szempontjából.

Peking egyébként tavaly év közben már elkezdte erősíteni a jüant, amelynek árfolyama azóta 7 százalékot emelkedett a dollárral szemben - írta a Wall Street Journal. Peking 2005 és 2008 júliusa között már végrehajtott egy hasonló jüan-erősítő akciót, de felfüggesztette azt, hogy ezzel is segítse a kínai exportőröket a kibontakozó gazdasági válság túlélésében. Bár Peking engedett a nemzetközi nyomásnak is és bejelentette, fokozatosan áttér a rugalmasabb árfolyampolitikára, annak eddigi ütemével sem az USA, sem az EU nem elégedett.

A kínai vezetők, többek között Cuj Tien-kaj külügyminiszter-helyettes és korábban a jegybank elnöke is kereskedelmi háború veszélyét vetítette előre arra az esetre, ha az egyébként az USA-ban is viszonylag széles körben ellenzett törvény mégis hatályba lépne.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb