H - Budapest 1012 Attila út 123.
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-43
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Elégedetten nyilatkozott a kínai-tibeti - nem hivatalosnak nevezett - tárgyalásokról a Dalai Láma.
Tibet szellemi és vallási vezetője a Der Spiegel című német hetilap internetes kiadásában pénteken megjelent nyilatkozatban úgy értékelte, hogy a két fél megbízottai között az elmúlt hét végén a dél-kínai Sencsen (Shenzhen) városában, zárt ajtók mögött tartott találkozó eredményes volt. A felek készséget mutattak arra, hogy a fennálló problémák leküzdése érdekében "közös megközelítést" érjenek el - jelentette ki a Der Spiegel szerint az indiai száműzetésben élő tibeti vezető.
A Dalai Láma szerint a készség már konkrét javaslatokban is testet öltött. Ezeket a javaslatokat - mint utalt rá - az immár hivatalos tárgyalások soron következő fordulóján terjesztik elő. E tárgyalások pontos időpontját ugyanakkor nem közölte.
A tibeti emigránsok és Peking között 2002-ben kezdődtek hivatalosnak minősített megbeszélések. A Dalai Láma egy korábbi nyilatkozata szerint ugyanakkor a kínai fél 2006-ban annyira "megkeményítette" álláspontját, hogy a megbeszélések 2007 nyarán megszakadtak. A hét végi találkozón viszont megegyezés jött létre a hivatalos tárgyalások felújításáról.
A Dalai Láma a legutóbbi konzultációkat "kellemes légkörűnek" nevezte, megfogalmazása szerint azok "nem agresszív módon, hanem a kölcsönös tisztelet jegyében" zajlottak.
A Der Spiegel szerint a tibeti vezető értékelése "meglepően pozitív" volt, még akkor is, ha a Dalai Láma az interjúban bírálta a kínai vezetést. A kínai hatóságokat egyebek között arra szólította fel, hogy vagy igyekezzenek bizonyítani a vele szemben hangoztatott vádakat, vagy pedig döntsenek végre a kölcsönös megértés irányvonala mellett. Ha a kínai kormány továbbra is azt a meggyőződést vallja, hogy ő, a Dalai Láma uszítja a tibetieket, próbálja meg kieszközölni a neki korábban odaítélt Nobel-békedíj visszavonását - hangoztatta a többi között a Dalai Láma.
Egyidejűleg a nemzetközi közösséget arra szólította fel, hogy az olimpiai játékok közeledtével továbbra is gyakoroljanak nyomást Kínára az emberi jogok betartása érdekében.
A Dalai Láma egyébként a jövő hét második felében Németországba érkezik. A vizit során Berlinbe is ellátogat, de nem találkozik sem Angela Merkel kancellárral, sem pedig Frank-Walter Steinmeier külügyminiszterrel.
A tibeti vezető legutóbb tavaly szeptemberben járt a német fővárosban, s a kancellárral lezajlott találkozó nyomán jelentős feszültség állt be a német-kínai kapcsolatokban.