Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

"Egy politikai fogoly is sok" - Oslóban beszélt a mianmari legenda

2012. június 16./Hvg.hu/TibetPress

 "Egy politikai fogoly is sok" - Oslóban beszélt a mianmari legenda

Aung Szan Szú Kji mianmari ellenzéki vezető a hazájában bebörtönzött politikai foglyok szabadon engedéséért emelt szót szombaton Oslóban a 21 évvel ezelőtti Nobel-békedíját megköszönő beszédében, és kijelentette, hogy ő és pártja kész bármilyen módon segíteni a nemzeti megbékélést, a katonai kormányzásból a demokráciába való átmenetet.

"Egy politikai fogoly is sok. Kérem önöket, hogy ne felejtsék el őket, és tegyenek meg mindent feltétel nélküli és mielőbbi szabadon bocsátásukért!" - mondta.

Rámutatott, hogy az ellenségeskedés nem szűnt meg az ázsiai országban, hiszen északon nemzetiségi (kacsin) lázadás, nyugaton pedig vallási indíttatású - buddhisták és muzulmánok közötti - összetűzések vannak. "Az ellenségeskedésnek nincs vége északon. Nyugaton pedig a közösségek közötti erőszak gyújtogatások és gyilkosságok formáját ölti, és ezekre még azt közvetlenül megelőzően is volt példa, hogy otthonról ide elindultam" - tette hozzá.

Köszönetet mondott a nemzetközi közösségnek a neki nyújtott támogatásért, megjegyezvén, hogy hazájában tavaly március óta, Thein Szein elnök kormányának uralma alatt "történtek lépések a demokratizálódás irányába".

"Amikor annak idején úgy döntött a Nobel-bizottság, hogy engem tüntet ki, hirtelen kevésbé magányos lett az az út, amelyet szabad akaratomból választottam. Számomra a Nobel-békedíj elfogadása azt jelenti, hogy mostantól fogva a demokráciának és az emberi jogoknak nem csak a mianmari érvényesülését viselem a szívemen. A Nobel-békedíj egy újabb ajtót nyitott meg bennem a világra" - jelentette ki az ellenzéki vezető.

Arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy fejlesztésekkel, humanitárius segélyekkel segítse Mianmart, de figyelmeztetett: a segélyeket, befektetéseket össze kell hangolni, hogy biztosítható legyen a politikai és a gazdasági növekedés kiegyensúlyozott és fenntartható volta.

Thorbjorn Jagland, a Nobel-bizottság elnöke Szú Kjit fogadva azt mondta: reméli, hogy egy napon Liu Hsziao-po (Xiaobo) kínai ellenzéki is (akinek 2010-ben ítélték oda a díjat) eljön Oslóba. "Reméljük, hogy Liu Hsziao-póra nem kell majd ilyen sokáig várni" - tette hozzá Jagland, aki egyúttal az Európa Tanács főtitkára.

A bebörtönzött Liu Hsziao-po is az emberi jogokért és a demokráciáért folytatott küzdelmével érdemelte ki a díjat, mint Szú Kji. Az asszony akkor, 1991-ben nem tudta átvenni kitüntetését, mert házi őrizetben tartották, és bár megengedték volna, hogy Oslóba utazzon, attól tartott, ha külföldre megy, a katonai vezetés nem engedi majd hazatérni. A díj 1991. december 10-i átadásakor egy üres szék jelképezte Szú Kji távolmaradását, és férje, a brit Michael Aris, valamint fiaik, Alexander és Kim vették át helyette az elismerést. Mostani oslói látogatása európai körútjának második állomása. 24 év óta most jár először Európában.

"Norvégia nagyon régóta várt önre. Ittléte bizonyíték arra, hogy a demokráciáért és népe igazságáért folytatott hosszú harca kifizetődött" - jelentette ki Jens Stoltenberg norvég miniszterelnök közös sajtóértekezletükön.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb