Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Egy ősi kimmer temető

2012. ápriliss 26./OB/TibetPress

Az Oroszországhoz tartozó észak-kaukázusi köztársaságból, a Kabardo-Balkáriából számos régészeti lelet került elő az utóbbi években. Nemrég egy különleges ókori temetőre bukkantak orosz régészek.

A terepbejárás eredménye
Egy orosz régészeti expedíció éppen a kabard-balkár területen végzett terepbejárást, amikor egy csodálatos barlangot találtak. Mellette a szkíták elődeinek, a kimmerreknek a temetkezési helyére is sikerült rálelni. Viktor Kotjarov, az expedíció vezetője elmondta, hogy a közeli hegyeket járva belebotlottak három kőtáblába, melyeken szvasztika vésetet fedeztek fel, azok vezették el őket a barlangba, mely az ókorban bányaként működött. Mindez Zajukovo település közelében történt, mely a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger közötti hegyes vidék középpontjában fekszik.

Tágas termek
A föld alatt nyolcvan méter mélységben húzódó bánya több ágból tevődik össze, melyeket termek kötnek össze. A járatok egy nagy, 36 négyzetméternyi teremben futnak össze. Kotjarov elmondta, hogy ő még sohasem látott ilyen különleges helyet. Megvizsgáltatták geológusokkal, hogy az üreg természetes módon alakult-e ki, vagy emberi kéz alkotta. A szakértők úgy vélik, hogy természet alkotta járatokat és termeket a helyi lakosok, talán már a kimmerek kibővítették, mert ott ércbányászatot folytattak.

Feltárul a temető
A barlang közelében a régészek megtalálták a kimmerek temetkezési helyét, melyet a helyiek a Nártok nyughelyének tartanak. Az ősi kaukázusi eposzt ma is ismerik az oszétok és a balkárok. Az abban megőrződött szokásokat a néprajzkutatók a szkíták hagyatékának tartják. A temetkezési helyről szép számmal kerültek elő szvasztikával díszített kerámiák, azokat a régészek a Kr. e. 8-7. századra datálták. Néhány sír épen maradt meg, de párat a sírrablók megbolygattak. Ezeknek a leleteknek nagy jelentőssége van, ugyanis eddig úgy gondolták, hogy a kimmerek nem hagytak túl sok nyomot maguk után. Az eddig feltárt temetkezési helyek számát egy ujjukon is meg tudták számolni, éppen ezért örültek a kabardoknál megtalált leletnek. Ráadásul a Zajukovo falu melletti temetőt évszázadokon át használták a kimmerek, majd odatemetkeztek utódaik, a szkíták, majd alánok.

Írásos emlékek
A kimmerek Gamir néven megjelentek az asszíroknál, Góg néven pedig bekerültek a Bibliába. Megtaláljuk őket az Odüsszeiában, ahol Homérosz békés, kancafejő népnek írja le őket. A Kr. e. 5. században Hérodotosz beszámol arról, hogy a szkíták elől a Krímbe és Kisázsiába menekültek. A régészek úgy tudják, hogy egyes csoportjaik letelepetek a Duna-mentén.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb