Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Egy lufi, ha durran - szellemvárosok Kínában

2011. december 20. /ecoline.hu/TibetPress

Durranásig feszült a kínai ingatlanpiaci lufi, és a jelek szerint hamarosan nagyobbat szól majd, mint bármi, amit eddig hallottunk - állítja Paul Krugman a New York Times hétfői számában megjelent cikkében. A Nobel-díjas közgazdász azzal riogat, hogy a kínai ingatlanpiac bedőlése két vállra fektetheti az európai válság által meggyengített világgazdaságot.

Az ingatlanpiaci beruházások gazdasági súlya az elmúlt évtizedben megduplázódott Kínában, a beruházások növekedésének több mint a felét adták ez időszakban, míg a fennmaradó rész java a bővülő építőipari szektort kiszolgáló cégek terjeszkedésének tudható be. Mindeközben a belföldi fogyasztás alig nőtt - jelenleg a GDP 35 százalékát adja (ez az EU-átlag kevesebb mint fele).

Az ausztrál SBS TV témában még tavasszal készített riportja szerint Kínában 64 millió üresen álló lakás hiába várja gazdáját - az elmúlt 10 éveben egyre nagyobbra duzzadó ingatlanlufi előnyeit ugyanis a lakosság alig érezte. A kidurranásának hatásait azonban Krugman szerint semmiképp nem kerülheti el.

A kínai ingatlanpiaci beruházások valós értéket nem, mindössze GDP-t termeltek, ez nyilvánvalóvá válik az amerikai ingatlanpiac 2007-es összeomlása előtt mutatkozó jelek felbukkanásából is. Az ingatlanárak megállíthatatlanul emelkedtek, a spekuláció pedig helyenként elképesztő méreteket öltött - a becslések szerint Kínában évente 10 város épül, ezek többsége azonban szinte teljesen lakatlan.

Krugman szerint Kína még mélyebb hitelcsapdába kerülhet, mint az Egyesült Államok, hiszen olyan "árnyékbanki" hitelcsatornákon keresztül finanszírozta ingatlanvásárlásait, amelyre az állami szabályozás nem, vagy csak alig terjed ki, így garanciák sincsenek. A Reuters épp a napokban számolt be egy újabb kínai szellemvárosról, ahol jól láthatók az összeomlás jelei.

A belső-mongóliai sivatag közepén fekvő Ordos ingatlanárai ősz óta 70 százalékkal visszaestek, de az ország más területein - többek között a fővárosban - is 20-30 százalékos leértékelődést jeleztek ez időszakban. A szakértők attól tartanak, ha az ordosi tendencia másutt is érvényesül, a kínai gazdaság komoly válságba kerülhet.

Krugman úgy véli, még az amerikai bankrendszert 2007-2008-ban ért sokknál is nagyobb vész leselkedhet a kínai pénzügyi rendszerre, hiszen a tartozások rendszere is átláthatatlanabb a tengerentúlinál. Az ordosi beruházásokat például a helyi szénbárók indították el (a város Kína legnagyobb szénlelőhelye mellé épült), akik idővel a térség szinte minden lakóját bevonták az üzletbe. A beruházók nem ritkán havi 2-3 százalékos (azaz évi 42 százalékos) kamat ígérete mellett fektettek be az üresen álló, érdeklődőt is ritkán fogadó épületekbe - írta a Wall Street Journal.

A kínai szellemvárosokban lakosok nélkül szolgáltatások is alig akadnak, így bérleti díj sem folyik be, a tartozások pedig csak halmozódnak, miközben az üresen álló tömbök karbantartása is egyre nagyobb költségekkel jár. Megfelelő kereslet nélkül csak idő kérdése, hogy a szellemvárosok átadják magukat az enyészetnek.


House Prices Plunge in Chinese Ghost Town by NTDTV

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb