Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Képgaléria

Egy hun testvérháború

2012. február 8. /barikád.hu/TibetPress

A hunok történetében nem volt ritka a testvérháború, amikor is külső erők biztatására hun katonák egymás ellen küzdöttek. 551-ben gepida és bizánci biztatásra a kutrigurok és utigurok vívtak véres küzdelmet.

Egy feltörekvő hatalom

Jusztiniánusz bizánci császár vissza akarta állítatni az egykori Római Birodalom területi egységét és a szélrózsa minden irányába hadjáratot indított. A nagy bizánci uralkodónak nem mindig volt hadra fogható hadserege, ezért sokszor a hun utigurokhoz fordult segítségért, akik a 6. század első felében a Meotisz-ingovány és a Don-folyó között éltek. Jusztiniánusz bőségesen megfizette a segítségüket, évente több kilogramm arany áramlott a pusztákra, akik ennek fejében készséggel küldtek lovas katonákat.

Kezdődik a háború

A 6. század közepi hun testvérháborúnak az volt az oka, hogy Jusztiniánusz megtámadta a délvidéki gepidákat, akik a kutrigurok segítségét kérték és 12 ezres csapattal betörtek Trákiába, a mai Bulgária területére. Erre a császár követeket küldött az utigurokhoz, hogy támadják meg a szomszédos kutrigurokat. Ők a hunok másik nagy ágát alkották, akik a Dontól egészen a Dnyeperig terjesztették ki fennhatóságukat. Sokan úgy vélik, hogy az onogurokkal (vagyis velünk!) álltak kapcsolatba. De kutrigurokat sejtenek Moldva területén. Róluk azt tartják, hogy ott élt Attila második fia, Dengizik népével.

hun_harcos.jpg

A hun főkirálynak azonban nem tetszett ez a kérés, mert nem akart rokonai ellen küzdeni. Prokopiusz szerint a következőket mondta a császár követének: „Nem igazságos és nem méltányos, hogy kiirtsuk saját törzsünket, akik nemcsak egy nyelvet beszélnek, hanem a mi nyelvünket beszélik. Ők a mi szomszédjaink, azonos az életmódjuk, az öltözetük, még akkor is, ha más uraik vannak.”

A bizánci szerző még hozzátette, hogy nemcsak rokonokról, hanem egyenesen testvérekről van szó és a két hun népről a következő történetet örökítette meg: „A régi időkben sok hun, akit kimmereknek is hívtak, népesítették be azt a területet, amelyet már említettem. Nekik volt egy királyuk, akinek két fia volt: Utigur és Kutrigur. Apjuk halála után megosztották a birodalmat és országuknak saját nevüket adták és mai napig is így nevezik őket.”

A szövetséges árulása

Végül Szandikl teljesítette szövetségének kérését és átkelt a Donon. Felégette rokonai szállásait, sok gyermeket és asszonyt fogságba hurcolt. A bizánci uralkodó nem volt tisztességes, mert amint eljutott udvarába a fényes győzelem híre, elküldte egyik tábornokát és a hun Kinialont, hogy értesítse a kutrigurokat, hogy mi történt otthonukban. Egy nagy összeget ajánlott fel nekik, ha kivonulnak Trákiából. Azon kívül befogadást engedélyezett kétezer kutrigur család letelepedésére. A hunok elfogadták az ajánlatot, visszavonultak, majd hamarosan Sinnion vezetésével megérkezett kétezer család új lakóhelyére. A hun vezér korábban császári zsoldosként a vandálok elleni hadjáratban szolgált.

utigur.jpg

Szandikl kémeinek köszönhetően gyorsan megtudta, hogy mit tett szövetségese a háta mögött, ezért követet küldött a császárhoz és számon kérte tisztességtelen tettét. A császár ezért nekik is nagy értékű ajándékot kapott, hátha azzal kiengeszteli hűséges hun szövetségesét.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb