Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Diplomáciai bonyodalom lehet Assange menedékjog-kérelméből

2012. június 21./Index.hu/TibetPress

http://index.hu/kulfold/2012/06/23/diplomaciai_bonyodalom_lehet_assange_menedekjog-kerelmebol/

Ecuador még nem döntött a WikiLeaks-alapító, Julian Assange menedékjog-kérelméről, az ügy azonban diplomáciai bonyodalmat okozhat a dél-amerikai ország és Nagy-Britannia viszonyában.

A Londonban tartózkodó Assange a hét elején politikai menedékért folyamodott Ecuador nagy-britanniai nagykövetségén. Minderre azt követően került sor, hogy a brit Legfelső Bíróság elutasította kiadatási ügyének újratárgyalását. Ezzel pedig valószínűvé vált, hogy a brit hatóságok kiadják Svédországnak, ahol szexuális bűncselekmények vádjával folyik nyomozás ellene.

Rafael Corea ecuadori elnök, helyi idő szerint péntek este, rádiónyilatkozatban jelentette be, hogy hazarendelte országa londoni nagykövetét. Az államfő mindezt azzal magyarázta, hogy a menedékjog-kérelem rendkívül komoly ügyet jelent, amelyet rendkívül óvatosan és nagy felelősséggel kell tanulmányozni. „Semmifajta külső nyomást nem fogadunk el” – hangoztatta az elnök.

Megfigyelők ezzel kapcsolatban emlékeztettek: a londoni külügyminisztérium közvetve jelezte, hogy Assange befogadását barátságtalan diplomáciai lépésnek tekintené. Corea csak annyit mondott: országa mérlegeli a brit álláspontot, de szuverén módon dönt.

Az ausztrál származású Assange, akinek kiszivárogtató portálja két évvel ezelőtt mintegy 400 ezer titkos, illetve bizalmas minősítésű amerikai diplomáciai iratot hozott nyilvánosságra, pénteken úgy nyilatkozott: tart attól, hogy az Egyesült Államokba küldhetik, ahol – a bizalmas dokumentumok kiszivárogtatása miatt – olyan bűncselekményekkel akarják megvádolni, amikért akár halálbüntetést is kiszabhatnak rá.

2010. novemberében Ecuador állandó tartózkodási engedélyt ajánlott fel Julian Assange-nak. Kintto Lucas ecuadori külügyminiszter-helyettes akkor azt mondta, hogy kormánya kész előfeltételek nélkül befogadni a 39 éves újságírót. Az ecudadori letelepedés lehetővé tenné számára, hogy előadásokat tartson szabadon, és ne csak interneten keresztül, hanem különböző közintézmények segítségével hozza nyilvánosságra a birtokában lévő titkos információkat és iratokat.

2011. áprilisában az ecuadori kormány az Egyesült Államok quitói nagykövetét nemkívánatos személynek nyilvánította, és felszólította, hogy a lehető leghamarabb  hagyja el a dél-amerikai országot egy, a WikiLeaks portál által kiszivárogtatott diplomáciai sürgöny miatt. A 2009. július 10-i keltezésű sürgönyben a nagykövet azt írta, hogy Rafael Correa elnök annak ellenére Jaime Aquilino Hortado tábornokot nevezte ki országos rendőrfőkapitánynak, hogy tudott annak korrupt ügyleteiről. A távirat szerint Jaime Hortado a rendőrfőkapitány tisztségét zsarolásra, sikkasztásra, embercsempészés fedezésére, korrupt rendőrök elleni hivatali vizsgálat elszabotálására használta fel.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb