Bezárták a mecseteket Urumcsiban
2009. július 10./Index/TibetPress
Betiltották a pénteki istentiszteletet a mecsetekben Urumcsiban. A kínai kormány el akarja kerülni, hogy ujgurok nagyobb tömegben gyülekezzenek. A város kommunista párttitkára kivégzésekkel fenyeget.
Urumcsiban betiltották a mecsetekben a pénteki istentiszteletet a kínai hatóságok, hogy megelőzzék a hét elejihez hasonló utcai harcokat. Kasgarban, a tartomány egy másik fontosabb városában arra kérték a külföldi újságírókat és látogatókat, hogy hagyják el Hszincsiangot.
Urumcsiban vasárnaptól szerdáig véres utcai összecsapások történtek az ujgur és kínai nemzetiségű lakosok között. Legalább 156 ember meghalt, mintegy ezer megsebesült a zavargásokban, illetve 1500 embert letartóztattak.
Egyelőre még nem világos, hogy Hszincsiang más területein is érvénybe lépett-e hasonló tiltás. Körülbelül húszezer katona érkezett Urumcsiba a zavargások után, akik kordonokat húztak a város ujgur és han-kínai negyedei között. A városban feszült nyugalom van . A kormány arra kérte az ujgur lakosságot, hogy ne menjenek a mecsetekbe imádkozni pénteken, az iszlám hét legszentebb napján.
A tiltás ellenére legalább két mecset megnyitotta kapuit Urumcsiban a kint gyülekező hívők előtt. Egyelőre nem tisztázott, hogy a helyi kormány engedélyezte-e a tilalom feloldását. Az egyik mecsetnél őrködő rendőr úgy nyilatkozott, hogy egy újabb összecsapás elkerülése érdekében engedték be az embereket az épületbe.
A Kínai Kommunista Párt hivatalos újságja már a megtorlásról szól: „társadalmi egyensúly megőrzése érdekében néhány emberrel szigorúan el kell bánni". Hu Csin-tao kínai elnök és a párt vezetői nyilatkozatát is idézi a cikk, melyben Hu felszólította a hatóságokat a vérontásért felelős csoport „elkülönítésére és megbüntetésére". Li Cse, Urumcsi párttitkára még keményebben fogalmazott: „Azokat, akik kegyetlen bűntetteket követtek el, ki fogjuk végezni."
A vasárnapi zavargások óta Kína elsősorban Rebija Kadír száműzött ujgur vezetőt hibáztatta az eseményekért. Az Amerikában élő Kadír elutasította a vádat. Szerdán viszont a kormány már Egyesült Államokat hibáztatta, állítva, hogy Kadír szervezetét és más, az ujgurok jogaiért harcoló csoportokat anyagilag támogatta.
Számos ország felszólította Kínát, hogy a krízis megoldása közben az emberi jogokat is vegye figyelembe. Törökország emellet az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordult, hogy segítsen véget vetni az erőszaknak. Csütörtökön a kínai külügyminisztérium szóvivője azzal reagált, hogy a hszincsiangi probléma az ország belügye.
Mind az ujgurok, mind a kínaiak azt állítják, hogy ők a zavargások fő áldozatai.