Bebörtönzött kínai emberi jogi aktivista kapta a Szaharov-díjat
2008. október 23./csütörtök/Brüsszel/MTI/TibetPress
A kínai Hu Csia (Hu Jia), bebörtönzött emberi jogi aktivista kapta az idei Szaharov-díjat, az Európai Parlament (EP) emberi jogi kitüntetését.
A díjazott személyét Hans-Gert Pöttering, az EP elnöke jelentette be csütörtökön, a testület strasbourgi plenáris ülésén.
Hu Csia a fehérorosz ellenzéki Aljakszandr Kazulinnal, valamint Apollinaire Malu Maluval, a Kongói Demokratikus Köztársaság független választási bizottságának elnökével együtt volt a többlépcsős kiválasztási folyamat "döntőse". A kitüntetett személyéről az EP képviselőcsoportjainak elnökeiből álló, Pöttering által irányított parlamenti vezető testület, az úgynevezett Elnökök Értekezlete hozta meg a végső döntést.
Hu Csia az EP-döntés indoklásának megfogalmazása szerint "Kína és Tibet elhallgattatott hangjai nevében" kifejtett tevékenységéért kapta meg a Szaharov-díjat - alapvetően azért, mert szókimondóan bírálta a kínai emberi jogi helyzetet az interneten közzétett írásaiban.
A polgári jogokkal, környezetvédelemmel, valamint AIDS-szel kapcsolatos tanácsadással is foglalkozó emberi jogi aktivistát és feleségét, Ceng Csin-jant (Zeng Jinyan) már tavaly is jelölték erre a kitüntetésre.
Hu Csiát nem sokkal az Európai Parlament emberi jogi albizottságával folytatott, tavaly november 27-ei telefonkonferencia után letartóztatták, idén április 3-án pedig három és fél éves börtönbüntetésre ítélték, "az államhatalom megdöntésére irányuló felbujtás" címén. Az Európai Parlament értesülései szerint egészsége a börtönben megromlott.
Az Andrej Szaharov szovjet-orosz fizikusról és ellenzékiről elnevezett emberi jogi díjat először 1988-ban ítélte oda az Európai Parlament.
Kína már előzetesen figyelmeztette az Európai Uniót, hogy súlyosan megterhelheti Peking és a huszonhetek viszonyát, ha az Európai Parlament Hu Csiának ítéli oda a Szaharov-díjat. Ez "sértést jelentene a kínai népre nézve, és súlyos kárt okozna az EU-Kína viszonyban" - írta az EU-hoz akkreditált kínai nagykövet Pötteringnek küldött, október 16-án kelt levelében. Tekintettel arra, hogy éppen pénteken lenne esedékes Pekingben magas szintű EU-Kína találkozó, hamarosan kiderül, hogy a kínaiak valóban élnek-e valamilyen retorziós lépéssel.