Az olimpiai készülődés árnyoldalai
2008. augusztus 7,/csütörtök/Kitekintő/TibetPress
Két nappal az olimpiai megnyitó előtt úgy tűnik, Kína maximálisan felkészült az ötkarikás játékokra és ezzel együtt arra, hogy mintegy két hétig a világ figyelmének középpontjában tetszelegjen. Ugyanakkor a kínai vezetésnek több problémával is szembe kell néznie: a terrorizmus általi fenyegetettség, a légszennyezettség kérdése és az éles külföldi kritikák némiképp beárnyékolják a pekingi vezetés sikeres erőfeszítéseit.
Az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet két héttel ezelőtti jelentésében több területen is elmarasztalta Kínát, kiemelve a helyi hatóságoknak a potenciális „hangoskodókkal” szembeni kemény fellépését valamint a sajtó erőteljes korlátozását. Az ötkarikás játékok pekingi rendezése mellett szóló egyik érv éppen az volt, hogy így nagyobb figyelem irányulhat Kínára, ami egyben a demokratikus szabadságjogok fejlődését is segítheti az országban. Időközben azonban egyértelművé vált, hogy ez a feltételezés nem lehet több hiú ábrándnál.
Bár a fent említett vádakat elutasította, a kínai vezetés egyfajta válaszként bejelentette három, a tüntetők számára elkerített zóna kialakítását. A „szabad” véleménynyilvánítás ily módon való lehetővé tétele azonban nem jelent lényeges változást Peking tüntetőkkel szembeni politikáját illetően, sokkal inkább gesztus értékű.
Az említett zónákat Peking félreeső parkjaiban kerítették le, tisztes távolságra a város és az ötkarikás játékok főbb gócpontjaitól. Sokáig nem volt tisztázott, kik és miként juthatnak majd be a kordonok mögé. Mostanra kiderült, a kínai hatóságok előzetes jóváhagyása ez esetben is elengedhetetlen lesz; a demonstrálni szándékozóknak öt nappal a tüntetés előtt egy kérvényt kell kitölteniük. Ebben meg kell adniuk tüntetésük szándékát, időpontját, valamint az általuk használni kívánt plakátok és szlogenek szövegét is. A tüntetők egy része azonban már a beutazáshoz szükséges vízumhoz sem tud hozzájutni.
Akik nem tisztelik a kínai hatóságok által hozott rendelkezéseket, azoknak rendőri fellépéssel kell szembenézniük. Jó példa erre annak a négy amerikai illetve brit aktivistának az esete, akik szerdán kezdtek tüntetésbe Tibet függetlensége mellett, és akiket gyorsan eltávolítottak a helyszínről.
Terrorveszély?
A kínai hatóságok továbbra is fokozott aktivitással készülnek az esetleges terrorista akciók megelőzésére. A félelem nem alaptalan: két héttel ezelőtt napvilágot látott egy videofelvétel, melyen egy, magát a Kelet Turkesztáni Iszlám Mozgalomhoz tartozónak valló – valószínűleg az al-Kaidával is kapcsolatban álló – iszlamista szervezet merényleteket helyezett kilátásba az olimpia idejére.
Nem véletlen, hogy a biztonsági intézkedéseket jelentősen fokozták: a Pekingbe vezető utakon például több ellenőrző pontot is felállítottak és a lakóhely szerinti regisztrációs rendszernek is igyekeznek érvényt szerezni. Sok vidékit egyszerűen hazazavarnak a fővárosból, mondván, semmi keresnivalójuk ott az olimpiai ideje alatt.
Bár Peking mindent megtesz annak érdekében, hogy eloszlassa a félelmeket, mind a kínai, mind a külföldi szakértők – például az Interpol – egyetértenek abban, hogy ez esetben nem csupán üres fenyegetésekről van szó. Erre utal a néhány nappal ezelőtti, kashgari merénylet is, melyben tizenhat ember vesztette életét.
Tény, hogy Peking minden szempontból nyugodt - tüntetőktől, terroristáktól és egyéb "zavaró elemektől" mentes - környezetben szeretné lebonyolítani a nagyszabású eseményt. Kérdés, mindez mennyire sikerülhet számára.