székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343 (00-36)70 944 0260 (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu www.tibet.hu tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő
» Retro» Tibeti művészet» Interjú» Levelek» Tibet Press» Tibet Press English» Dharma Press» Human Rights» Világ» Kína» Magyar» Ujgur» Belső-Mongólia » KőrösiCsoma» Élettér» Határozatok» Nyilatkozatok» tibeti művészet» lapszemle.hu» thetibetpost.com» eastinfo.hu» rangzen.net» ChoegyalTenzin» tibet.net» phayul.com» DalaiLama.com» vilaghelyzete.blogspot.com» Videók» Linkek» TibetiHírek» Szerkesztőség
Az eddigi legnagyobb brit üzleti delegációval gazdasági, kereskedelmi kapcsolatépítésre érkezett két napra David Cameron brit kormányfő kedden Kínába, ahol részt vesz a Kína-Nagy-Britannia üzleti csúcson. Cameronnak ez az első kínai útja miniszterelnökként és az eddigi legnépesebb brit küldöttséget vezeti a távol-keleti országba. Kabinetjének négy minisztere és ötven vezető üzletember tart vele. A pekingi vizit során várhatóan mintegy negyven kétoldalú megállapodás aláírására kerül sor.
A látogatás hangsúlyozott célja a kereskedelmi kapcsolatok bővítése a világ második legnagyobb gazdaságával. A brit kormányfő elutazása előtt "létfontosságú"-nak nevezte mostani útját. "Üzenetünk egyértelmű: Nagy-Britannia most nyitott az üzletre, egy igen üzletbarát kormánya van és sokkal, sokkal erősebb kapcsolatra törekszik Kínával" - mondta.
Pekingben keddre összehívták a gazdasági és pénzügyi párbeszéd harmadik, éves találkozóját, amelyen Vang Csi-san (Wang Qishan) kínai miniszterelnök-helyettes és George Osborne közösen elnököl. Vang a találkozón megjegyezte, a világgazdaságnak sok bizonytalansággal kell szembenéznie és felhívta a nemzetközi közösséget a konstruktív együttműködésre, a makrogazdasági politikák egyeztetésére, a kereskedelmi protekcionizmus elleni harcra és gazdasági ügyek átpolitizálásnak megelőzésére.
Egyebek mellett azt is megjegyezte, hogy a korábbi brit aggodalmakra válaszul Kína lépéseket tett a piacra jutás, vagy például a szellemi tulajdonjog védelme területén. Egyúttal kifejezte reményét, hogy Nagy-Britannia elismeri Kína piacgazdasági státusát, megszünteti a csúcstechnológia exportjának korlátozását és befeketetőbarát környezetet teremt a kínai vállalatok számára.
A brit miniszterelnök a The Wall Street Journalban (WSJ) megjelent, mostani útjára időzített írásában elismerően szól Kínáról, mint amely az emberiség történelmében egyedülálló tömegben, rövid idő alatt szabadított meg embereket a szegénységtől. Emlékeztetett Kína az elmúlt években elért gazdasági eredményeire, az évi közel tíz százalékos gazdasági növekedésre is. "Az elmúlt öt évben Kína a világgazdaság növekedésének az egyharmadát adta és ez a gazdasági erő új politikai befolyást is jelent" - állapította még meg a brit miniszterelnök.
A brit-kínai kereskedelmi forgalom értéke az idei első kilenc hónapban meghaladta a 35 milliárd dollárt, 30 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában. Cameron 2015-ig szeretné az éves forgalom értékét megduplázni, vagyis elérni a 100 milliárd dollárt. David Cameron Pekingből - ahol találkozik Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnökkel és Hu Csin-tao (Hu Jintao) államelnökkel - Szöulba utazik tovább, a G20-ak csúcsértekezletére.