Amerikai jelentés a vallásszabadságot súlyosan megsértő országokról
2010 április 29. /MTI/Tibet Press
Egy amerikai kormányzati testület 13 országot marasztalt el a vallásszabadság súlyos megsértéséért csütörtökön, köztük Szaúd-Arábiát és Kínát.
Az Egyesült Államok Nemzetközi Vallásszabadság Bizottságának (USCIRF) éves jelentése ugyanakkor bírálja a jelenlegi amerikai kormányt és elődeit is, amiért alig tettek valamit az alapvető vallási jogok általánossá tételéért a világban.
A dokumentum szerint Szaúd-Arábiában "módszeresen, kirívóan és folytatólagosan" megsértik a vallásszabadságot, Abdalláh király e téren bevezetett korlátozott reformjai ellenére. Hasonlóan értékeli a jelentés a kínai helyzetet is, azt állítva, hogy Kínában az elmúlt évben határozottan romlott a vallásszabadság, különösen a buddhista vallású tibeti és a muzulmán ujgur térségekben.
A USCIRF 13, "különös aggodalomra okot adó" országot nevez meg idei listáján, köztük szerepel mind a nyolc tavaly elmarasztalt ország: Mianmar, Kína, Eritrea, Irán, Észak-Korea, Szaúd-Arábia, Szudán és Üzbegisztán. A listára idén felkerült Irak, Nigéria, Pakisztán, Türkmenisztán és Vietnam is, további tucatnyi országot pedig "megfigyelőlistára" tettek.
Az első nyolc országgal szemben Washington különböző embargós intézkedéseket foganatosít a vallásszabadság megsértése miatt, gyakran más büntetőintézkedésekkel, valamint a katonai és pénzügyi segítség megvonásával egyetemben. E szankciókat ugyanakkor Szaúd-Arábia esetében meghatározatlan időre felfüggesztették, Üzbegisztán vonatkozásában pedig jelenleg féléves felfüggesztésük van érvényben.
A kongresszusi határozattal 1998-ban alapított USCIRF a világ azon, úgynevezett "forró pontjait" vizsgálja, ahol veszély fenyegeti a vallásszabadságot, s javaslatokat tesz az amerikai kormánynak az ottani körülmények javítására.
Az USCIRF idei, 11. éves jelentése rámutat, hogy a vallási jogok általánossá tételének ügye "egy kicsiny, de rendkívül fontos metszéspontja a(z amerikai) külpolitikának, a nemzetbiztonságnak és a vallásszabadság nemzetközi normáinak, ám "sajnálatosan ez a kicsiny pont évről évre zsugorodni látszik a Fehér Ház és a külügyminisztérium szemében".
Barack Obama elnök kormánya hivatalosan nem hagyta jóvá a testület 2009-es évre vonatkozó megállapításait, ahogy az előző, George W. Bush vezette kormányzat sem tette magáévá a USCIRF álláspontját 2006 novembere és 2009 januárja között.