Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Állami kegy az egyházi státusz

2012. február 10./NOL/TibetPress

Csak 17 vallás közösség egyházzá nyilvánítását javasolja a parlamentnek a vallásügyi bizottság abból a 85-ből, amelyek még tavaly decemberben adták be regisztrációs kérelmüket. Az illetékes akadémiai testület nem adott szakmai véleményt az elismerési eljárásban, amivel felbőszítették a kormánypárti képviselőket. Iványi Gábor egyháza azért nem kaphatott felekezeti státuszt - legalábbis a KDNP-s Lukács Tamás szerint - , mert a lelkész negatívan nyilatkozott az alaptörvényről egy külföldi lapban.

Nem alanyi joga egyetlen vallási közösségnek sem az egyházi státusz birtoklása, akkor sem, ha megfelelnek a törvényi előírásoknak - közölte lapunkkal Lukács Tamás. Az Országgyűlés vallásügyi bizottságának KDNP-s elnöke annak kapcsán mondta ezt, hogy a bizottság mai ülésén a kormánypárti képviselők a jogszabály alaki feltételeinek előzetesen megfelelt 32 felekezet közül csak 17 vallási közösség egyházzá nyilvánítását indítványozták az Országgyűlésnek.

Tavaly decemberig 85 egyház adta be regisztrációs kérelmét az igazságügyi tárcához, még az Alkotmánybíróság által hatályon kívül helyezett egyházügyi törvény alapján. A vallásügyi bizottság azonban első körben 53 felekezetet rostált ki, és csak 32 egyház nevét küldte el a Magyar Tudományos Akadémiának (MTA). A jogszabály szerint ugyanis az MTA elnökének és az általa felkért testületnek kellett megvizsgálnia "tudományos szempontból", hogy az adott egyházak ténylegesen vallási tevékenységet folytatnak-e, azaz hitelveik és rítusaik vallásnak minősíthetőek-e.

Hiába próbálta azonban az önkényes politikai döntés látszatát elkerülni a kormány az MTA bevonásával, mivel a Akadémia elnöke, Pálinkás József elhárította az állásfoglalást. Ezután Lukács Tamás egy újabb levélben szólította fel az MTA vezetőjét az előírt véleményezésre, amit Pálinkás ismételten elutasított. Döntését második válaszában is azzal indokolta, hogy "a törvényi feltételek megléte vagy hiánya a rendelkezésre bocsátott adatok, dokumentumok alapján, a törvény fogalmi rendszerének keretein belül tudományos megalapozottsággal hitelesen nem ítélhető meg". A hvg.hu információi szerint szerint az egri frakcióülésen a kormánypárti képviselők az MTA-t és annak elnökét is bírálták, amiért elhárították a döntés felelősségét. Lapunk kérdésére Lukács Tamás kijelentette: a törvény szerint az MTA elnöke csak véleményt nyilváníthat, így attól, hogy Pálinkás nem foglalt állást, az egyházzá nyilvánítási eljárás továbbra is jogszerű.

Nem került be az elismerésre szánt egyházak közé a karitatív és oktatási intézményeiről ismert, Iványi Gábor vezette Magyar Evangéliumi Testvérközösség (MET). Lendvai Ildikó, a vallásügyi bizottság szocialista tagja lapunknak elmondta: a bizottsági ülés után Lukács Tamás ezt azzal magyarázta, hogy az egyházzá minősítés "nem jog, hanem kegy". A MET-tel egyrészt az volt a kormány baja, hogy "nincs elég társadalmi súlya" - annak ellenére, hogy a MET több egyszázalékos személyi jövedelemadó-felajánlást kapott, mint az elismerésre javasolt Magyarországi Metodista Egyház.

Másrészt Lendvai szerint Lukács arra hivatkozott, hogy Iványi a Financial Times-ban kritizálta a magyar alaptörvényt, ezért ideje eldöntenie: politikusként vagy lelkészként viselkedik. Lendvai Ildikó úgy vélte: ezzel bebizonyosodott, hogy a kormány politikai érdekei alapján, önkényesen dönthet az egyházak létéről vagy nemlétéről. Az MSZP ennek a szégyenteljes procedúrának nem akar a részese lenni, ezért az országgyűlési szavazásban nem vesz részt - tette hozzá.

Akik megfelelhetnek
Ha az Országgyűlés is megszavazza, a jelenlegi 14 mellett március 1-től egyházi státuszt kaphat a Magyarországi Metodista Egyház, a Magyar Pünkösdi Egyház, a Szent Margit Anglikán/Episzkopális Egyház, az Erdélyi Gyülekezet, a Hetednapi Adventista Egyház, a Magyarországi Kopt Ortodox Egyház, a Magyarországi Iszlám Közösség, a Krisztusban Hívő Nazarénus Gyülekezetek, a Magyarországi Krisna-Tudatú Hívők Közössége, az Üdvhadsereg Egyház - Magyarország, az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus egyháza, a Magyarországi Jehova Tanúi Egyház és a Buddhista Vallási Közösségek - utóbbin belül a Tan Kapuja Buddhista Egyház, a Buddhista Misszió, a Magyarországi Árya Maitreya Mandala Egyházközösség, a Magyarországi Karma-Kagyüpa Buddhista Közösség, a Magyarországi Kínai Chanbuddhista Egyház és a Gyémánt Út Buddhista Közössége. Nem került a listára a több iskolát is fenntartó -ugyancsak buddhista - Dzsaj Bhím Közösség sem.
Molnár Richárd

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb