Aktivisták szerint Kína fokozza az elnyomást Tibetben
2008. augusztus 19./kedd/Peking/Reuters/TibetPress
Kína fokozza az elnyomást a tibetiek lakta területeken, hogy megakadályozza az olimpia alatti tüntetéseket – közölte egy aktivista csoport hétfőn.
Tibet, amelyet a kommunista kínai hadsereg 1950 óta tart megszállva, erőszakos zavargások helyszíne volt márciusban, amelyek kormányellenes tüntetésekhez vezettek a tibetiek lakta területeken mindenfelé Kínában, ami igen kellemetlenül érintette Pekinget pár hónappal az olimpia előtt.
”Az esetleges tüntetések megelőzése érdekében Kína virtuális börtönné tette Tibet jelentős részét az olimpia időtartamára” – mondta Matt Whitticase, a Free Tibet Campaign szóvivője.
A kínai kormány válasza a tibeti megmozdulásokra tüntetéseket gerjesztett világszerte, amelyek végigkísérték az olimpiai láng útját, és vesszőfutássá változtatták azt a kínai egység hirdetése helyett.
Kína biztonsági erőkkel árasztotta el a tibeti területeket, amelyek több nyugat-kínai tartomány területén találhatók, hogy elfojtsa a zavargásokat, és a Free Tibet Campaign közlése szerint a katonai csapatátcsoportosítás mellett büntetőintézkedéseket vezettek be a tüntetésekben érintett szerzetesek és kolostorok ellen.
A kínai külügyminisztérium nem kommentálta e megállapításokat. De az állami kézben lévő China Daily egyik vezércikke szerint a külföldi országok igazságtalanul voltak kritikusak azzal kapcsolatban, ahogyan Peking a nemzeti kisebbségeit kezeli.
”Sokan szégyellni fogják, hogy alaptalanul vádaskodtak, amikor megtudják, hogy a kínai kormány mit tesz a nemzeti kisebbségekért” – írja az angol nyelvű napilap.
Őszentsége a Dalai Láma, a tibeti buddhizmus spirituális vezetője szerint, aki a kínai uralom elleni 1959-es felkelés leverése óta indiai száműzetésben él, a tibetiekkel szemben alkalmazott rossz bánásmód sérti az olimpiai értékeket.
”Sajnálatos, hogy az olimpia szellemiségét egyáltalán nem tisztelik a kínai hivatalnokok Tibetben” – mondta egy interjúban Franciaországban szombaton.
Kínai hivatalnokok elmondták, hogy ellenezik Tibet kapcsolatba hozását az olimpiával. A kérdést belügynek tekintik, és a tüntetéseket egy kis csoport tevékenységének tartják, melynek tagjai Tibet függetlenségét akarják kivívni.