Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A "világ legdrágább süteménye" miatt forrnak az etnikai indulatok a kínai interneten

2012. december 10. /MTI.hu/TibetPress

Egy múlt heti, ujgurok és han kínaiak közt támadt vita kapcsán az etnikai kisebbségekkel való megkülönböztetett bánásmód miatt elégedetlenkednek kínai internetezők.

Az egyszerű vitának tűnő eset már egy hete lázban tartja az online közösséget, az elmúlt héten a legvitatottabb témák egyike volt a több mint 420 millió regisztrált felhasználót jegyző Sina mikroblogon. Az eset a múlt hét elején történt a közép-kínai Hunan tartományban, amelynek Pingcsiang megyéjében nézeteltérés támadt egy ujgur nemzetiségű utcai árus és egy han kínai nemzetiségű helyi lakos között. A vita az előbbi által eladásra kínált jellegzetes édesség, a csiekao ára körül bontakozott ki, majd fajult tettleges összecsapássá. A csetepaté két sérülttel és az árusok becslése szerint 160 ezer jüan (5,6 millió forint) értékű csiekao megsemmisülésével végződött. A rendőrség tájékoztatása szerint a helyi han lakost őrizetbe vették, az érintett ujgur eladókat teljes körűen kárpótolták, majd - szintén hatósági pénzből - visszaküldték Hszincsiang tartományba.

Az internetezők felháborodását a kárpótlás összege váltotta ki, valamint az, hogy a han kínaiak által sokszor tolvajnak és semmirekellőnek tartott ujgur muszlimokat - a társadalmi feszültségek elkerülése végett - vitás ügyek esetén megkülönböztetett bánásmódban részesítik a kínai hatóságok. A kisebbségekre például nem ugyanazok a törvények és jogszabályok vonatkoznak, mint a han nemzetiségű kínaiakra. Egy-egy jogi vita során szinte biztosan előbbiek élveznek előnyt, s ugyanazért a jogsértésért enyhébb büntetést kapnak, mint a han kínaiak.

A csiekaót az elmúlt hét során "a világ legdrágább süteményének" kiáltotta ki az online közösség, egy kommentelő pedig cinikusan úgy fogalmazott: ha ma egy BMW egy csiekaót szállító triciklivel ütközik, Kínában a BMW vezetőjének kell tartania a következményektől. Megint mások a bebörtönzött han nemzetiségű lakost vették pártfogásukba, ingyenes jogi segítségnyújtást kínálva fel neki.

Az etnikai ellentétek kezelése komoly kihívást jelent a kínai vezetés számára, azok ugyanis - mint a legfrissebb példa is mutatja - társadalmi gyúanyagként szolgálnak, ráadásul könnyen tömeges erőszakba torkollhatnak. Erre jó példát szolgáltatnak a 2009 júliusi Hszincsiang tartománybeli zavargások: a han kínaiak és ujgurok közti ellentét kirobbanása akkor több mint 180 halottal és csaknem kétezer sérülttel járt.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb