Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A vallási ünnep, amelyen élve tépnek szét egy kecskét

2015. augusztus 4./kárpátinfó.net/TibetPress

eredeti cikk



Létezik egy kulturális fesztivál Nepálban, melynek során egy élő kecskét tépnek szét a falubeliek puszta kézzel és a fogaikkal. A különös ünnep természetesen felháborítja az állati jogi aktivistákat - írja a Globoport.

A Deopohari ünnepet minden évben augusztusban tartják Khokana faluban, ami az egyik legrégebbi település a Katmandu-völgy központjában, Nepálban. A 900 éves ünnep a nevarik, vagyis az itt élő őslakosok kultúrájának része a hagyományos tánc és zene mellett. Az állatvédő aktivisták és szervezetek persze harcolnak az ünnep ellen, amit „barbárnak” tartanak. Fiatal nőstény kecskét áldoznak fel ugyanis rajta, brutális módon.

Az 5-6 hónapos kecskét a Deu tóba vetik, a falu közepén található templomnál. Kilenc fiatal férfi beugrik a tóba, és elkezdik szétmarcangolni a kecskét, foguk és kezük segítségével. Harapják, fojtogatják, nyúzzák, míg a kecske szét nem szakad. Akinek sikerül megölnie az állatot, az vezetheti az éves körmenetet.

A nepáli állatvédelmi hálózat szervezetei évek óta hadakoznak a durva ünnep megszüntetéséért, és sikerült is nemzetközi támogatásra szert tenniük. A világhírű állatvédelmi jótékonysági szervezet, a PETA is csatlakozott a kampányhoz, szerinte kár, hogy az „egyedülállóan barbár és visszataszító” fesztivál nem nyer nagyobb nyilvánosságot, mert akkor a felzúdulás is nagyobb volna.

„A Khokana fesztivál demonstrálja a közvélemény feledékenységét, az élettel szembeni tiszteletlenséget és a legbarbárabb és legvisszataszítóbb kegyetlenséget. Kevés olyan szelíd és védtelen állat van, mint a kecske, és pont ő esik áldozatául ennek a barbárságnak” – mondta Mimi Bekhechi, a PETA brit képviselője.

Aki szerint az, hogy a fiatal kecskét megtámadják, miközben a szerencsétlen béget és próbál harcolni az életéért, Nepál nemzetközi hírnevét is rontja, és minden bizonnyal károsítja a turizmust is. “Arra buzdítjuk az emberek kedves és gondoskodó többségét Nepálban, hogy csatlakozzanak a nemzetközi kampányhoz, és segítsenek véget vetni ezeknek a barbár rítusoknak.”

Sok petíció született már egyébként az ilyen ünnepek ellen, melyeket a nepáli Kongresszus központi hivatalába benyújtottak, azért, hogy a törvényhozók tiltsák be a brutális szokásokat. A legnagyobb petíciót több mint 53 ezer ember írta alá, míg több másik 5 ezer aláírást szerzett.

A fesztivál a 12. századra nyúlik vissza, akkor a lakosok élő kecskét dobtak a tóba, hogy az megfulladjon. Mégpedig egy istenség kedvére, akiről azt gondolták, hogy a tóban él. A nevari emberek egyébként a hinduizmus és a buddhizmus szinkretikus vallását gyakorolják, évszázadok óta.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb