Közreműködő Bank
A tibeti szerzetesek legnagyobb tüntetése a kínai hatalom ellen az elmúlt 20 évben
The Guardian, UK/2008. március 12./Jonathan Watts/ http://www.tibet.ca
A tegnapi hírek szerint több száz tibeti szerzetes tüntetett a lhászai utcákon a kommunista hatalom ellen. Ez volt a legnagyobb tüntetés az elmúlt húsz évben.
Az ellenszegülés – melyre az 1959-ben megbukott Kína-ellenes felkelés évfordulójának idején került sor – növelte a feszültséget a himalájai régióban, hiszen a világ figyelme az olimpiára készülő, keménykezű pekingi kormányra irányult. A kínai rendőrség 50-60 szerzetest tartóztatott le a Radio Free Asia értesülései szerint. A kormány nem erősítette meg az adatokat, azonban a szóvivő elismerte, hogy lázadások folytak.
„Lhászában néhány kolostor szerzetesei – egy kisebb csoport bujtogatására ill. támogatására – illegális cselekedeteket hajtottak végre, amely veszélyeztette a társadalmi stabilitást.” – mondta el a külügyminisztérium szóvivője. „Továbbra is fenn fogjuk tartani a törvénynek megfelelően a társadalmi stabilitást, és keményen szembeszállunk minden illegális, bűnös cselekedettel.”
A kínai hatóságok kemény kézben tartják a tibeti információkat, de a jelentések azt sugallják, hogy ez a legnagyobb tüntetés 1989 óta, amikor Hu Csintao, az akkori tibeti párttitkár – ma elnök – hadijogot vezetett be.
A tengerentúli tibeti csoportok szerint a tüntetés akkor kezdődött, mikor 7-10 szerzetes tiltakozni kezdett a Jokhanggal szemben – ez a tibeti buddhizmus egyik legszentebb helye. Nagy tömeg gyűlt köréjük, hogy megvédjék őket a fegyveres rendőrség egységeitől, azonban letartóztatták őket. Röviddel ezután majdnem 300 szerzetes indult a segítségükre a Lhászán kívül elhelyezkedő Drepung kolostorból, de feltartóztatták őket a felfegyverzett ellenőrzési pontoknál, ahol több tucatot közülük letartóztattak. Ezután fegyveres rendőrök vették körül a jelentősebb kolostorokat.
Tibet regionális kormányának feje, Csampa Puntcok elmondása szerint a szerzeteseket már szabadon engedték, és az ügyet erőszakmentesen oldották meg. „Ez tényleg semmi” – jelentette ki. Azonban a tengerentúli Tibet-támogatók szerint a nyugtalanság növekvő feszültséghez vezetett, ami a Dalai Láma és Peking között folyó tárgyalásokat csak hátráltatja.
”1989 óta ez az első alkalom, hogy a kínai hatóságok nyugtalanságtól tarthatnak Serában és Drepungban” – nyilatkozta Kate Saunders az amerikai Campaign for Tibet szervezettől. „Az érzelmek igen felfokozottak, mivel ez az olimpia éve, és a figyelem most Kínára irányul. A tibetiek most hajlamosabbak kockáztatni.”
Indiában, Daramszálában – a Dalai Láma itt él száműzetésben – körülbelül 100 menekült fogadta meg, hogy szembeszegül a rendőrségi paranccsal, és Tibetbe indul. Nepálban a rendőrök gumibottal akadályozták meg, hogy a tömeg bevonuljon a kínai követségre.