Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A tibeti menekültek tiltakoznak az India és Kína között folyó határvita rendezése ellen

World Tibet Network News, 2007. január 17.

Új Delhi, Január 17. – Szerdán számos tibeti menekült hangos tüntetésbe kezdett, mikor a Dai Bingguo külügyminiszter-helyettes által vezetett kínai delegáció megkezdte tárgyalásait a hosszú ideje tartó határvita rendezéséről az indiai partnerrel.

A két napos tárgyaláson az indiai delegáció elnöke M. K. Narayanan, nemzetbiztonsági tanácsadó volt.

A Tibeti Ifjúsági Kongresszus (Tibet Youth Congress – TYC) aktivistái – fiatal tibetiek csoportja – kifejtették, hogy Kínának nincs jogi alapja arra, hogy Tibet határairól tárgyaljon, és bármilyen döntés is születik ezen a tárgyaláson, a tibetiek nem fogják elfogadni.

„Tibetiekként tudjuk, hogy az ún. kínai-indiai határ csak egy mítosz, egy kreált képződmény, mely azóta létezik, hogy 1949-ben Kína elfoglalta a független Tibetet. Az átlag tibetiek, akik Indiában laknak, tudják, hogy létezett egy határ India és Tibet között, de soha nem létezett India és Kína között.” – mondta Dhondup Dorjee, a TYC információs titkára.

A tárgyalásoktól azt várják, hogy az „újító szellemű megoldásokat” hoz.

2005-ben a két fél elfogadott egy 11 pontos tervet a vita rendezésére, ugyanis ekkor határozta el a két állam, hogy a hosszú ideje húzódó határvitát különböző „paraméterek és irányelvek” alapján kívánják megoldani. A tervet Wen Jiabao kínai miniszterelnök 2005-ös indiai látogatása során dolgozták ki.

A tárgyalások akkor nem értek el eredményt, mivel a két ország nem tudott megállapodni a következő találkozó időpontjáról, miután az új-delhi kínai nagykövet, Sun Yuxi botrányt kavart azt állítva, hogy Arunachal Pradesh kínai terület.

A kínai elnök, Hu Jintao 2006. novemberi indiai látogatása alatt mindkét ország sietette a tárgyalásokat, ennek ellenére csak kis előrelépés született.

Amikor az indiai miniszterelnök, Dr. Manmohan Singh találkozott a kínai miniszterelnökkel, Wen Jiabaoval az ASEAN csúcs keretében a Fülöp-szigeteken, Cebuban, a két ország úgy döntött, hogy a héten folytatják a tárgyalásokat.

Az India és Kína közötti határtárgyalások 2003-ban kezdődtek, és ekkor még az Arunachal Pradesh-ben található Tawangra koncentrálódtak, melyet Kína magának követelt.

A 2003-ban elfogadott keret-megállapodás megfelelő alapot biztosított az India és Kína között húzódó határvonal felvázolásához és meghúzásához, amelyben természetesen mindkét fél civil és katonai szakértői és kutatói részt vettek. Ugyanakkor arra vonatkozólag, hogy meddig kell a végső döntést meghozni a határ kérdésében, nem állapítottak meg konkrét határidőt.

Legutóbb M. K. Narayanan, nemzetbiztonsági szakértő azt mondta, hogy a Kínával folytatott határviták rendezése tekintetében „szorít az idő, mivel ez az ott lakó embereket is érinti.”

A 3600 kilométeres indiai-kínai határ mentén található Arunachal és Aksai Chin tartomány kínai megszállás alatt áll.

Az első határmenti béke és fegyverszüneti egyezmény (BPTA) India és Kína között 1993-ban köttetett, amelyet 1996-ban az első bizalomépítő intézkedés (CBM) követett.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb