A szegénység is tüzeli az ujgurok dühét
2009. július 9./InfoRádió/TibetPress
Kína forrongó muzulmán autonóm tartományában a karhatalom tovább folytatja a vadászatot a hétvégi véres etnikai összecsapások állítólagos szervezői után. A G8-as csúcsról idő előtt hazatért Hu Csin-tao elnök is "súlyos és erőszakos bűntettnek" nevezte a történteket. Az ujgurok támadása, majd a han kínaiak válasza mögött éles társadalmi és vagyonbeli különbségek is meghúzódnak.
Miközben a nagyhatalmak egyelőre nem tudják, hogyan reagáljanak a hszincsiangi helyzetre, a türk eredetű ujgurokkal rokonságot vállaló Törökország a kínai termékek bojkottjára hívott fel. Ujgur aktivisták szerint Kína etnikai kisebbségei közül az ő helyzetük a legrosszabb, de a nyugati aktivisták és politikusok a tibetiekkel ellentétben róluk megfeledkeznek.
Ennek egyik oka, hogy a tartományban időnként erőszakos akciókat végrehajtó iszlámista csoportok is működnek. Newt Gingrich, az amerikai kongresszus volt republikánus elnöke például azzal utasította el a guantánamói ujgurok befogadását, hogy azok "al-Kaida-szimpatizáns, képzett gyilkosok".
A kínai hatóságok azonban egy mérsékelt nézeteket valló ujgur közgazdász professzort is letartóztattak, akiről szerda óta senki nem hallott semmit. Ilham Tohtit azzal vádolták, hogy honlapján keresztül szította a lázongást, bár ő ezt utolsó telefoninterjújában visszautasította.
Az ujgurok véres pogromhoz vezető dühét a társadalmi szakadék is tüzelte - írta elemzésében a Financial Times. A fővárosban, Urumcsiban a hanokkal ellentétben a legtöbb ujgur lepusztult házakban él, és kisebbségbe került a betelepült kínaiakkal szemben. Alacsonyabb az egy főre jutó jövedelmük, bár kínai elemzők szerint ez azért is van, mert a hanokkal szemben egynél több gyerekük is lehet.
Kendő és nyelvtudás
A hanok jobban keresnek, mert az építőiparban, a bányászatban és az irodákban dolgoznak. Az ujgurok viszont jobbára kiskereskedők, vagy vendéglátóipari dolgozók. Egy másik okként azt nevezik meg, hogy az ujgurok a fő kínai nemzetséggel szemben csak későn váltak migráns munkavállalókká. A véres összecsapásokhoz a szikra azonban éppen az volt, hogy Kína egy déli városában agyonvertek két ujgurt, akit hamisan vádoltak meg nemi erőszakkal.
Az ujgurok szűk, jobb módú rétege azt mondja: ugyan diszkriminálják őket, de a közösségnek magán kell segítenie. Sokan vannak köztük azonban olyanok - főleg a tartomány déli részéről származók - akik nem tudnak vagy akarnak beilleszkedni a Kína által teremtett világba. Az asszonyok nemcsak fejkendőt, de is fátylat viselnek, a férfiak alig tudnak kínaiul - derül ki az FT cikkéből.
Urumcsi utcáin a nyugati tudósítók több olyan kínaival és ujgurral találkoztak, aki szerint a közösségek túlteszik majd magukat a több mint 150 ember életét követelő erőszakon. Egyikük azonban azt mondta: még az egymással szóba álló ujgurok és kínaiak között is mély bizalmatlanság alakult ki - a mosoly ellenére.