Közreműködő Bank

A Kínával szembeni irányvonalról tanácskoznak a tibeti emigráns vezetők
2008. november 17./hétfő/Újdelhi/Dharamszala/MTI/dpa/AFP/AP/TibetPress
Mérföldkőnek tartott tanácskozásra gyűlt össze több mint hatszáz tibeti emigráns vezető hétfőn az észak-indiai Dharamszalában, hogy eldöntse, milyen stratégiát kövessen a jövőben az emigráns mozgalom a kínai kormánnyal szemben.
A rendkívüli találkozót Őszentsége a Dalai Láma, Tibet indiai száműzetésben élő vallási és szellemi vezetője hívta össze, miután zátonyra futottak a pekingi kormánnyal folytatott tárgyalások. A dharamszalai találkozóhoz fogható nagyszabású gyűlésre az utóbbi 60 évben nem volt példa a tibeti közösség életében. A hatnapos tanácskozáson a Dalai Láma nem vesz részt.
"Úgy gondoljuk, hogy ez a találkozó fontos eseményként fog bevonulni történelmünkbe" - mondta Szamdhong Rinpocse, az emigráns kormány miniszterelnöke. "A kínai elnyomás nőtt Tibettel és a tibetiekkel szemben. Pozitív változásnak nincs jele" - hangoztatta megnyitóbeszédében.
"Most minden tibeti számára eljött az ideje annak, hogy beszéljen aggodalmairól, és véleményt cseréljen" - közölte Rinpocse, nyílt és őszinte vitára bátorítva a részvevőket. A találkozón fórumot kell biztosítani az emigráns kormány politikáját bírálóknak - fejtegette. Hozzátette ugyanakkor: a tanácskozásnak nem feltétlenül kell új irányvonalról döntenie, és bármely politikai változásról az egész népnek kell határoznia. "Bármely álláspontra helyezkedjünk is Tibet jövőjével kapcsolatban, ahhoz világos felhatalmazás kell a néptől. A tibetiek egyesített erőfeszítéseinek láthatóvá kell válniuk a nemzetközi színtéren" - hangsúlyozta az emigráns kormány feje.
Megfigyelők nem tartják kizártnak, hogy a tanácskozáson a Tibet státusáról szóló küzdelem esetleges radikalizálásáról - az eddig kért széles körű autonómia helyett függetlenség követeléséről - döntenek a Pekinggel évek óta tartó tárgyalások kudarca után. A Tibeti Ifjúsági Kongresszus elnevezésű radikális szervezet vezetője, Cevang Rigzin a találkozó előtt reményének adott hangot, hogy a tibeti függetlenség ügye nagyobb hangsúlyt kap a hét végére.