Közreműködő Bank
A kínai kormány és a Dalai Láma közötti párbeszéd folytatását sürgette Merkel
2008. október 24./péntek/Peking/MTI/AP/AFP/TibetPress
A kínai kormány és Őszentsége a Dalai Láma képviselői közötti párbeszéd folytatását szorgalmazta a német kancellár pénteken Pekingben, ahol az Ázsia-Európa Tanácskozás megnyitója előtt találkozott Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnökkel.
"Azt hiszem, hogy a legfontosabb a párbeszéd" - hangsúlyozta Angela Merkel a találkozó után.
Hu a két ország közötti jó kapcsolatokat méltatta és Kína fontos partnerének nevezte Németországot tárgyalásukon a CCTV közszolgálati televízió szerint. Az Új Kína hírügynökség kiemelte: a felek határozott jelét adták annak, hogy érdekeltek a kétoldalú kapcsolatok további fejlesztésében és szót ejtettek a világgazdaságot sújtó nehézségekről is. Hu vázolta Kína álláspontját a pénzügyi világválságról, Merkel pedig a nemzetközi együttműködés megszilárdítása és egy új nemzetközi pénzügyi rendszer létrehozása mellett foglalt állást - írta az Új Kína, amely a Dalai Lámáról nem tett említést.
Merkel most jár először hivatalos látogatáson Kínában azóta, hogy 2007 szeptemberében berlini hivatalában fogadta az 1959 óta indiai emigrációban élő Dalai Lámát, ami hónapokig tartó válságot okozott a kínai-német kapcsolatokban.
A német kancellár ismét védelmébe vette akkori döntését, és hangsúlyozta: ezzel nem kérdőjeleződött meg a berlini kormány "egy Kína" politikája. "Újra világossá tettem, hogy egy találkozó a Dalai Lámával nem szól másról, mint a kulturális autonómiáról" - hangoztatta. "Úgy gondolom, hogy egy kicsit közelebb kerültünk a kölcsönös megértéshez" - fűzte hozzá.
Peking azzal vádolja Tibet vallási és szellemi vezetőjét, hogy el akarja szakítani a himalájai területet Kínától, jóllehet a Nobel-békedíjas Dalai Láma már többször leszögezte: nem függetlenséget, csak nagyobb autonómiát akar Tibetnek.
Merkel csütörtökön Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnökkel találkozott.