Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Képgaléria

A GDP a múlté

2011. szeptember 18. /fn.hu/TibetPress

A GDP a múltéVan ugyanis sokkal jobb: a bruttó nemzeti boldogság. Bhután királya találta ki pár évtizede, legfőképpen azért, mert fogalma sem volt, mi az a GDP. Találmánya mára önálló életre kelt és kiderült: leírható egy nemzet boldogsága, még egy ilyen különleges országban is. Dr. Karma Phuntsho buddhista antropológus előadásán jártunk.

Honnan jöttél? Oké, és az hol van? Ezt a két kérdést hallja a leggyakrabban Karma Phuntsho buddhista kultúrantropológus, amikor új emberekkel találkozik és kiderül: Bhutánból származik. Pedig a kis délkelet-ázsiai ország jó eséllyel hamarosan a legkülönbözőbb kutatások alanya lesz, sőt sokan már most is a környezetvédelem és a globalizáció állatorvosi lovaként tekintenek rá. Az alig hatszázezres, földrajzilag és társadalmilag is elzárt állam (óind nyelven még a neve is azt jelenti: peremterület, a szélen fekvő ország) most éppen azzal küzd, hogyan modernizálódjon úgy, hogy közben megőrizze a buddhista értékeket és a szinte összefüggő erdőt, amely területe nagy részét borítja.

Nem lesz könnyű. Tíz-tizenöt éve gyakorlatilag egy pillanat alatt zúdult rá a főleg mezőgazdaságból élő, cserekereskedelemhez szokott társadalomra a fogyasztói világ: a tévé, az internet és a mobiltelefonok alig egy-két év alatt árasztották el Bhutánt, ahol a népesség nagyjából fele még mindig írástudatlan. A megoldás egyelőre nem egyértelmű, de Dr. Karma szerint, aki az ELTE bölcsészkarán tartott előadást csütörtök este, nem szabad, hogy minden a GDP-ről szóljon. Van annál sokkal fontosabb is.

Megtelt a nagyelőadó (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

Nem lesz könnyű. Tíz-tizenöt éve gyakorlatilag egy pillanat alatt zúdult rá a főleg mezőgazdaságból élő, cserekereskedelemhez szokott társadalomra a fogyasztói világ: a tévé, az internet és a mobiltelefonok alig egy-két év alatt árasztották el Bhutánt, ahol a népesség nagyjából fele még mindig írástudatlan. A megoldás egyelőre nem egyértelmű, de Dr. Karma szerint, aki az ELTE bölcsészkarán tartott előadást csütörtök este, nem szabad, hogy minden a GDP-ről szóljon. Van annál sokkal fontosabb is.

Bhután a Himalája keleti oldalán fekszik, hatalmas hegyek és nagyrészt áthatolhatatlan völgyek szabdalják. Így történhetett, hogy az alig fél magyarországnyi területen tizenkilenc önálló nyelv él egymás mellett, és nagyjából ugyanennyi etnikum: indiaiak, mongoloid népesség, nepáliak, tibetiek és így tovább. Bhután egyfajta menedékhely a térségben: még a legbátrabb buddhista szerzetesek is ide menekültek, ha forró lett a lábuk alatt a talaj. A bhutániak meghatározó élménye a természettől való félelem, a fő feladatuk sokáig az volt, hogy kiengeszteljék a hegyek, völgyek, folyók dühös isteneit. Ez a világkép vegyült a hetedik században megérkező buddhizmussal, amely azt hirdette: az elme az első, amelyet gyakorlatokkal a tökéletességig lehet edzeni. Edzett elmével pedig megszelídíthető a természet is, amelyet ezentúl nem félni, hanem tisztelni kell. Bhutánban hemzsegnek a nagy buddhista szerzetesekről szóló legendák, amelyek rendre arról szólnak, hogyan békítették meg a hegyek és falvak alatt lakó ártó démonokat meditációval.

A majd’ másfél évezrede működő világrendet pedig jelenleg fenekestül forgatja fel az ötvenes évek óta terjedő modernizáció. Az aktív fejlesztéseknek persze kézzelfogható eredményei vannak: száz év alatt majdnem 20 százalékról a tizedére csökkent a csecsemőhalandóság, 50-ről nagyjából 65 évre nőtt a várható élettartam, az egy főre jutó jövedelem a térségben a legnagyobb, az úthálózatnak hála pedig egyre könnyebb a kereskedelem is (az első autóutak a hatvanas, a repülőforgalom a nyolcvanas években jelent meg). Karma szülőfalujában pár évtizede a horizonton magasodó hegyekre mutattak az öregek és azt mondták: az ott az ég vége. Az „ég vége” ma kétórás út autóval. A legnagyobb reform az oktatást érte: az ötvenes években tizenegy iskola működött az egész országban (!), négyszáz diákkal, ma hatszáz iskola működik, a népesség harmada pedig tanuló.

Karma Phuntso.... (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

A legnagyobb kihívás persze az: mit kezdjenek az ezredfordulón a nyakukba szakadt médiával? A tévé ’99-ben jelent meg, majd szinte azonnal behozták a mobiltelefon-kultúrát és az internetet is. Terjed a materialista alapú fogyasztói hozzáállás, fejlődik a szolgáltató szektor, szakképzett munkásokat keresnek a cégek is. Az idősebbek közben nem tudják, hogyan értelmezzék a reklámokat és mit kezdjenek a nyugati életmódot népszerűsítő szappanoperákkal. Sokan nem értik, hova tűnnek a fiatalok: Bhután gőzerővel városiasodik, a fővárosban, Timpuban él a lakosság hatoda, népessége 25 év alatt megsokszorozódott.

...és felesége (fotó: Neményi Márton / fn.hu)Ez persze nem a világvége – az alapvetően még mindig buddhista szellemiségű ország lakói már csak hivatalból sem pesszimisták, főleg a szerzetesek. Meg vannak róla győződve, hogy van sokkal fontosabb is azoknál a mutatóknál, amelyekre a nyugati elemzők iránytűként, istenként tekintenek. Már csak azért is, mert pár évtizede még maga az uralkodó (Bhután államformája királyság, a kormánypártot azonban demokratikus választások után jelölik ki) maga sem tudta, mi az a GDP. Amikor egy német újságíró a hetvenes évek végén a nemzeti bruttó össztermékről érdeklődött, a király ügyesen rögtönzött: a nemzeti bruttó boldogság sokkal fontosabb. (Amikor pedig nem is olyan régen megkérdeztek egy hivatalos katonát, mit tud országa GDP-jéről, azt mondta: még nem találkozott vele, de állítólag csinoska.)

A mindenkori vezetés fejében ezek után motoszkálni kezdett a gondolat, hogy ki kellene dolgozni, definiálni és egyenletté alakítani a nemzeti boldogság fogalmát. Nagyon úgy tűnik, hogy végül sikerült nekik, méghozzá a különféle egzakt mutatók összegyúrásával. Ehhez egy bizottság vizsgálja a kormányzat tevékenységének minőségét, a kultúra megőrzésének sikerességét, a gazdasági növekedést (hiszen ez azért mégiscsak fontos) és a környezetvédelmet, amely szintén az alapvető kihívások között szerepel. Ez nem egyszerűen jópofa fricska, esetleg kampányfogás: őszinte meggyőződésük, hogy egy ország fejlettségének mutatója a nemzeti bruttó összboldogság, ellentétben a GDP-vel, amely annak leírásához kevés.

A projekt jelenleg ott tart, hogy kilenc fontos tényező alapján számolják ki a boldogságot. Vizsgálják az ország mentálhigiéniés állapotát, az oktatást, azt, hogy hogyan gazdálkodnak az idővel, a már említett ökológiai és kulturális folyamatokat, a közösségi életet, az egészségügyet, az általános életszínvonalat és a kormányzatot. Ezek persze további tényezőkre bonthatók, az egészség keretein belül külön vizsgálják például, hogy mennyit alszik a lakosság.

Bruttó nemzeti boldogság (fotó: Neményi Márton / fn.hu)

A nemzeti bruttó boldogság persze még csak kísérleti projektnek tekinthető. Már csak azért is, mert Bhután mutatója önmagában kevés, a helyzetet akkor lehet majd megítélni, ha más (akár nyugati) államok is átveszik a módszert, és lesz összehasonlítási alapunk. Márpedig, ha Bhutánnak tényleg sikerül, ami a világ ezen felén szinte lehetetlennek tűnik: megújulni a környezet és a kultúra megőrzésével, akkor nagyon valószínű, hogy a nyugati világot is elkezdi érdekelni, hogy csinálták.

Dr. Karma Phuntsho

Dr. Karma PhuntshoDr. Karma Phuntsho Bhutánban született, hazájában és Indiában tanult buddhista szerzetesnek, majd Oxfordban Keleti Tudományok doktora címet szerzett. Jelenleg kutató a Cambridge-i Egyetem Szociálantropológia Tanszékén és az Oxford Journal for Buddhist Studies szerkesztője. Idejét Bhután és Anglia között osztja meg. Dr. Karma szakterülete a buddhizmus, Tibet és a Himalája, és természetesen Bhután; ezeken a területeken számos könyv, fordítás és cikk szerzője. A Bhutánban bejegyzett legelső karitatív szervezet, a Loden Alapítvány, alapítója és kurátora, amely oktatási programokat és fiatal vállalkozókat támogat.



Az ENSZ Bhután javaslatára nemrég ajánlást fogadott el, amely szerint a hazai össztermék, a GDP/GNP, mellett a GNH (Gross National Happiness) is kerüljön be a nemzetközi fejlettségi mutatókba.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb