Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A Fülöp szigetek az ENSZ döntőbíróságához fordul a Kínával szembeni szigetvita ügyében

2013. január 22. /asiaport.hu/TibetPress

Albert del RosarioFülöp szigetek, Kína - Ezt Albert del Rosario külügyminiszter jelentette be sajtóértekezletén:"Már szinte minden politikai és diplomáciai eszközt kimerítettünk, ezért fordulunk az ENSZ-hez. Reméljük, hogy a bíróság döntése tartós eredményt hoz ebben a vitában."

A Fülöp szigetek távolról sem az egyetlen állam, melynek szigetvitája van Kínával. Jelenleg a legdrámaibb a helyzet a Senkaku/Diayou szigetek körül. A lakatlan szigetek Japán ellenőrzése alatt állnak, de Peking is magának követeli őket. Kína rendszeresen hadihajókat küld a szigetek közelébe, hogy nyomatékot adjon követelésének. Hasonló vitája van Kínának Vietnammal, Indonéziával és Dél-Koreával is.

Ezeknek a vitáknak nemcsak a nemzeti presztízshez van közük, de fontos stratégiai és gazdasági jelentőségük is lehet. A kínai pártoktól távol a gyorsan gyarapodó kínai hadiflotta támaszpontokat építhet ki, és ez a környező államok számára mindenképp fenyegetést jelenthet. Ezenkívül a szigetek közelében a tenger mélye ásványi kincseket rejthet, és ennek a gazdagságnak a kihasználása fontos előnyhöz juttathatja azt az országot, mely végül a magáénak mondhatja a lakatlan szigetet.
Abe Sinzo japán kormányfő első külföldi útja Vietnamba, Thaiföldre és Indonéziába vezetett. Mind a három helyen azt javasolta, hogy össze kell fogni Kína megállítására. Mind a három fővárosban érdeklődve hallgatták a japán miniszterelnököt annál is inkább, mert mind a három országban jelentős kínai kisebbség él. De arról sem feledkeznek meg Ázsia keleti részén, hogy Japán hadserege milyen brutálisan lépett fel a második világháború idején. Abe Sinzo kormányfő korábban rendszeres látogatója volt a Jaszukuni szentélynek, ahol Japán háborús hősei nyugszanak, köztük azok is, akiket kivégeztek, mert háborús bűnöket követtek el a második világháború idején. Amióta kormányfő, Abe Sinzo nem látogatja a szentélyt, de a nézetei aligha változtak meg, így a választás a japán és a kínai nacionalizmus között nem igazán vonzó alternatíva a többi ázsiai ország számára. A Fülöp szigetek az ENSZ-hez fordult: tegyen igazságot, vajon kihez tartoznak a lakatlan szigetek, hozzá vagy pedig Kínához?!

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb