Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A Freedom House Tibetet a legrosszabb helyre sorolja a politikai és polgári jogok tekintetében 2006-ban

ICT – 2007. január 19.

A Freedom House, egy független civil szervezet, mely a szabadságjogok terjesztését támogatja világszerte, Tibetet a „legrosszabbnak” minősítette a politikai jogok és polgári szabadságok tekintetében 2006-os felmérése alapján – tették közzé 2007. január 19-én.

A Szabadság a világon 2007 jelentés, egy egyetemes felmérés a politikai és polgári szabadságjogokról kimondta, hogy Tibet a „két legrosszabbnak minősített területek” között van 2006-ban (a másik az Orosz Föderáció részét képező Csecsenföld). A Freedom House Tibetet a Vitatott Területek kategóriába sorolta az éves felmérésében.

A felmérés összehasonlító értékelésében szabadság tekintetében Tibet 7-es értékelést kapott (az utolsó kategória) mind a politikai, mind a polgári jogok érvényesülésére, míg Kína 7-est kapott a politikai jogokra és 6-ost a polgári jogokra. Az értékek ugyanezek voltak Tibetben és Kínában a tavalyi felmérésben is.

A felmérés arra jutott, hogy világszinten a szabadság állama 2006-ban mérsékelt visszaesést mutatott 2005-höz képest. Azon országok száma, amelyek negatív irányba változtak a szabadság kérdését illetően, anélkül, hogy helyzetük változott volna, nagyobb volt, mint amelyek pozitív irányba változtak: az eredmények szerint 33 ország hanyatlott, míg 18 ország fejlődött.

„A Freedom House azt is megemlítette, a trendek azt jelzik, hogy egyre erősebb a demokráciával szembeni nyomás a tekintélyelvű rendszerek részéről, ide értve Oroszországot, Venezuelát, Kínát, Iránt és Zimbabwét, és ez azzal fenyeget, hogy az elmúlt 30 év eredményei tovább romlanak.” – írta a Freedom House jelentése. „A nyomás a szervezetekre, mozgalmakra és a médiára nehezedik, melyek leginkább pártolják a demokratikus szabadságjogok terjedését.” – folytatódott a jelentés.

A felmérés szerint a Szabadság a világon 2006 jelentés által megítélt országok (számuk 90) a világ lakosságának 47 százalékát teszik ki. 58 országot minősítettek részben szabadnak, amely a világ lakosságának 30 százaléka. A felmérés arra jutott, hogy 45 ország nem szabad, mely a világ népességének 23 százalékát jelenti. „Ennek a nem szabad népességnek körülbelül egyharmada egy országban él: Kínában.”- állította a Freedom House.

Egy a felmérést kísérő esszében Arch Puddington, a Freedom House kutatásainak vezetője Kínáról a következőket írta: „Habár Kína folyamatosan reagál a gazdasági szféra dinamikus változásaira, a politikai jogok felé való nyitás vagy az egyéni szabadság kérdésében ugyanez nem mondható el. Az ország középosztályában megnövekedett aktivitás hatására néhányan reménykedni kezdtek, hogy majd hullámként átterjednek azok a változások, melyek Kínát a világ gazdasági hatalmává tették az ország politikai kultúrájára is. Sajnos a tavalyi évben továbbra is jellemző maradt a sajtóra és az internetre nehezedő nyomás, a polgári aktivisták és az őket képviselő ügyvédek elleni vádemelés, és egyre nagyobb erőkkel próbálták a vallást állami irányítás alatt tartani.”

A Freedom House felmérése 3 széleskörű kategóriába sorolja valamennyi a tartalomjegyzékben található országot és területet: szabad, részben szabad és nem szabad.


Szabad ország az, ahol tág tér nyílik a szabad politikai versenyre, a polgári szabadság elfogadására, ahol jelentős a független polgári tevékenység és független a média.
Részben szabad ország, ahol korlátozottan érvényesülnek a politikai és polgári szabadságjogok. A részben szabad országokban általános a korrupció, gyenge a jogrend, etnikai és vallási viszály dúl, és gyakran egyetlen politikai párt élvez dominanciát a korlátozott pluralizmus látszata ellenére.
Nem szabad ország az, ahol az alapvető politikai jogok hiányoznak, és az alapvető polgári szabadságjogokat széles körben és módszeresen megtagadják. Mind Tibet, mind pedig Kína „nem szabad” besorolást kapott 2006-ban.

A Freedom House 1972-ben kezdte megjelentetni éves riportjait a világszabadság helyzetéről.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb