Az autonóm területen a betelepült hanok és az őslakos ujgurok közötti etnikai jellegű összecsapásoknak hivatalos adatok szerint 156 halálos és mintegy ezer sebesült áldozatuk volt. A Dalai Láma közlemény szerint arra kérte a kínai hatóságokat, hogy önmérséklettel, a megértés szellemében és hosszú távon gondolkodva kezeljék a helyzet.
A kínai kormány képviselői szerdán bejelentették, hogy a hatóságok ismét urai a helyzetnek Urumcsiban (Urumqi), az autónom terület székhelyén, három nappal a zavargások kirobbanása után. A városi párttitkár, Li Cse (Li Zhi) arra figyelmeztetett, hogy mindazokat, akik a zavargások idején gyilkosságot követtek el, a kínai törvényeknek megfelelően halálra fogják ítélni. A hivatalos adatokkal szemben az emigrációban élő ujgorok legalább négyszáz halálos áldozatról számoltak be.
Tibet és az ujgurok kapcsán megemlítendő, hogy a tibetológia tudományának megalapítója, az első angol-tibeti szótár és az első tibeti nyelvtan megalkotója, a híres székely utazó, Kőrösi Csoma Sándor az ujgurok földjén sejtette a magyarok őshazáját, ám halála megakadályozta, hogy felkeresse a közép-ázsiai régiót. A magyar-ujgur rokonság azonban mindmáig feltételezés maradt, amelyet a tudomány nem támasztott alá.