A Dalai Láma a világ ötven legbefolyásosabb embere között
2008. december 22./hétfő/Newsweek/Free Tibet Blog/TibetPress
Azt mondják, ahogy egyre idősebb lett, II. János Pál pápa hatalma úgy erősödött, a 73 éves Dalai Lámával ugyanez a helyzet. Minél többet beszél, utazik, minél több hír szivárog ki betegségéről (nemrég epekő műtéten esett át), annál fontosabbá válik. – írja a Newsweek.
Most, köszönhetően látványos részvételének a Tibet-Kína kapcsolat alakulásában az idei olimpia alatt, a vallási és politikai vezető egy olyan diplomáciai helyzetet irányít, amely- úgy tűnik- a robbanáspont közelébe került. A Dalai Láma évtizedeken keresztül a középutas politika mellett kampányolt, nem kívánt függetlenséget Tibetnek, csak autonómiát Kína keretein belül, cserébe a tibeti kultúra, oktatás, és vallás védelmét kéri. Egy New York Times-nak az év elején adott interjújában még azt is kijelentette, még Kína kommunista uralmát is hajlandó elfogadni. De nyolc Pekinggel folytatott eredménytelen tárgyalás után a száműzött közösségnek elege van, egyesek erőszakos ellenállást követelnek, és fegyverrel szállnának harcba a függetlenségért.

Minden jel, amit a Dalai Láma küld felénk fontossággal bír. Rossz állapota hallatán George Bush telefonon hívta fel, amit a tibeti közösség az ügyük támogatásaként fogott fel. Nicolas Sarkozy francia miniszterelnökkel történt megbeszélése miatt Kína törölte találkozóját az Unió vezetőivel.
Kulcsfontosságú, hogy a Dalai Láma hogyan kezeli az utódlás kérdését. Több évszázados hagyomány szerint fogják megtalálni a következő Dalai Lámát? Vagy szerepét, feladatait a következő generációra bízza? Tibet politikai vezetője tulajdonképpen egy felnőtt is lehet, miközben a vallás feje – ahogy az mindig is volt- a Dalai Láma reinkarnációja lesz: egy kisgyermek.