Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

A Kanada-ihlette Tibet kezdeményezés világméretű támogatás indított el

Press Release – 2007. március 5.http://www.tibet.ca

Ottawa – mind a kanadai alsóház, mind pedig a szenátus indítványozta, hogy szólítsák fel Kínát, nyújtson széleskörű autonómiát Tibetnek. Ez az 1959-es tibeti nemzeti felkelés március 10-i évfordulója közeledtével parlamenti támogató indítványok nemzetközi hullámát indította el.

Az indítványok egy a kanadai parlament Tibet-támogató csoportja (Canada's Parliamentary Friends of Tibet) által indított nemzetközi kezdeményezés részét képezik, melynek célja, hogy világszerte meggyőzze a törvényalkotókat, sürgessék a Kína és a Dalai Láma közötti végleges és tartós megállapodás létrejöttét. A következő napokban és hetekben az ázsiai, európai és amerikai országok parlamenti képviselői milliók képviseletében indítványok, határozatok, meghallgatások és nyilatkozatok formájában üzeneteket küldenek majd Pekingnek, melyben egyértelműen kifejezésre juttatják, támogatják a két fél közötti megállapodást.

Február 15-én az Európai Parlament – 27 ország képviseletében – általános határozatot hozott a kínai-tibeti párbeszédről. A határozat felhívja az Európai Bizottságot, az Európai Tanácsot és az egyes tagállamokat, hogy működjenek együtt más országokkal a párbeszéd sikerének elősegítése érdekében. „Kézzelfogható eredmények híján” megfontolandóvá válik egy „tibeti speciális EU megbízott” kinevezése.

Ugyanezen a napon a kanadai alsóház egyhangúlag elfogadta következő indítványt:
A Ház véleménye szerint a kormánynak ösztönözni kellene a Kínai Népköztársaság Kormányát és a tibeti emigráns kormány képviselőit, hogy Tibet és Kína történelmi kapcsolatáról vallott eltérő nézeteiket mellőzve folytassák tárgyalásaikat olyan előremutató módon, mely majd elvezet ahhoz a megoldáshoz, mely tekintetbe veszi a kínai alkotmányos kereteket, Kína területi egységét, és kielégíti a tibeti nép egységes és széleskörű autonómiával rendelkező Tibethez fűzött vágyát.

Tom Lantos – az amerikai külügyi kapcsolatok képviselőbizottságának elnöke – üdvözölte a kanadai kezdeményezést, és megjegyezte, hogy a bizottság Kínával folytatott soron következő tárgyalását a tibeti kérdésnek szenteli. Elmondta: ez „jelezni fogja Pekingnek eltökéltségünket”.

Di Nino szenátor – a PFT elnökhelyettese – szerint „már régóta esedékes, hogy a kínai kormány némi rugalmasságot mutasson és félretegye a tárgyalásokkal kapcsolatos előfeltételeit, köztük azt, hogy a Dalai Láma ismerje el, Tibet mindig is Kína része volt. Ez az előfeltétel csak újraéleszti a korábbi nehézségekkel és fájdalommal teli múltat”.

Tavalyi március 10-i nyilatkozatában a Dalai Láma a következőket mondta: „Újra meg újra elmondom, nem kívánom, hogy Tibet szakadjon el Kínától”. Majd hozzátette, hogy „egy oldal maga nem tud pozitív légkört teremteni”. A Dalai Láma minden év március 10-én közzéteszi nyilatkozatát.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb