Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Wikileaks-távírat: még guantánamói foglyok kapcsán is a Jobbiktól félt a Fidesz - de Kína itt is beszólt

2011. szeptember 2./Nol nyomán/Kuruc.info/TibetPress

Eredetileg üzbég vagy szomáliai nemzetiségű guantánamói fogolyban reménykedtünk. A Fidesz pedig a kezdetekben azért sem támogatta a fogoly befogadására vonatkozó amerikai kérést, mert attól félt, hogy az európai parlamenti választáson elért 15 százalékkal megerősödött Jobbik majd szavazókat szerez meg tőle az ügy kapcsán - derül ki a WikiLeaks által ma nyilvánosságra hozott diplomáciai táviratokból.

Daniel Fried nagykövetet azzal bízta meg annak idején Barack Obama amerikai elnök, hogy helyezzen el a guantánamói foglyokból párat Európában.

Fried 2009 júniusában járt Budapesten, és ekkor találkozott Szabó Vilmossal, a külügyminisztérium akkori államtitkárával, aki szerint Magyarország elkötelezett a fogoly befogadása mllett, de négypárti konszenzus kell. "A Fidesz probléma, alapvetően ellenzik" - idézi Szabót a június 29-i keltezésű távirat.

Kiderül, eredetileg üzbég és szomáliai foglyok után érdeklődtünk, mert mint Várkonyi László, a külügy szakállamtitkára kifejtette, a "nemzetiség számít", és a bilaterális kapcsolatok alapján ők jelenthetik a legkisebb fenyegetést. Egy korábbi, márciusi távirat szerint Horváthné Fekszi Márta a külügyminisztérium közigazgatási államtitkára úgy tájékoztatta az amerikaiakat, hogy ujgur nemzetiségű foglyot nem tudunk fogadni a Kínával fennálló gazdasági kapcsolataink miatt. - A mi elállásunkat a 17 ujgur valamelyikének befogadásától a kínai nagykövetség megköszönte - mondta Fekszi Márta a márciusi távirat szerint.

Fried nagykövet két palesztin és egy egyiptomi fogoly portfólióját hozta magával és nyújtotta át. Az amerikai diplomata elmondta: marginális alakokról van szó, akik - bár nem szentek - nem kemény terroristák. Várkonyi felhívta Fried figyelmét, hogy közelednek a választások.

"Több tennivalója van, mint nekünk", hogy meggyőzze a Fideszt, támogassa a kormány álláspontját - közölte Várkonyi Fried nagykövettel. Várkonyi arra kérte az amerikaiakat, tájékoztassák arról, hogyan mentek a tárgyalások az ellenzéki pártokkal. Várkonyi azt is elmondta, a magyar kormány emberjogi ügyként kezeli a kérdést, amely a magyar külpolitikának része, de a kormány a politikai következmények miatt szeretné alacsony hőfokon tartani az ügyet és konszenzust elérni a politikai pártokkal.

Fried Balla Mihály fideszes képviselővel és Dán Károly külpolitikai tanácsadóval is tárgyalt. Balla szerint a Jobbik sikere az európai parlamenti választáson bonyolítja a politikai palettát. Balla közölte: ha a Fidesz a fogolyügyben együttműködik, akkor célpontjává válhat a szélsőjobbnak. "Ez aggasztja a politikai elitet, mert a Jobbik a Fidesz ellen kampányolna szavazatszerzés céljából" - idézi Balla érvelését a távirat.

A fideszes politikus arra is panaszkodik, hogy a kormány nem kereste meg őket az ügyben. Dán hozzátette: "a kormánynak velünk kell beszélnie, nem egy egészségtelen háromszögön keresztül." Balla egyébként arra hivatkozva, hogy a Fidesz külpolitikai vezetősége nem tartózkodik Budapesten, azt ígérte, mielőbb tolmácsolja Fried üzenetét.

Mesterházy Attila akkori MSZP-alelnök Schengen kérdését vetette fel a Frieddel folytatott tárgyaláson, tekintve, hogy két szomszéd, Szlovákia és Ausztria nem fogadnak be foglyokat. Az amerikai diplomata a közös amerikai-EU álláspontra és az információmegosztó mechanizmusokra hivatkozott, hozzátéve, hogy minden ország maga dönti el, hogyan kezeli a kérdést. Mesterházy a közeledő választásokra hivatkozva azt kérdezte: "Mi lesz a jutalom, mi előnye származik ebből Magyarországnak?" Fried erre úgy válaszolt, hogy a szövetségesek és a barátok a "közös jó" érdekében segítik egymást. Fried hozzátette: az 1990-es változásokkal az Egyesült Államok egy barátot és egy NATO-szövetségest nyert, és "a segítségüket kérjük".

A távirat végén a Jeff Levine ügyvivő, aki Eleni Kounalakis nagykövet érkezése előtt látta el a feladatokat, megjegyzi, a magyar kormány továbbra is nyitott kettőnél nem több fogoly befogadására, de a foglyok nemzetiségének kérdése akadály lehet. A legnagyobb kihívás azonban a négypárti konszenzus megteremtése lesz. A Fidesz vezetői továbbra is a javaslat ellen szólalnak fel, ahogy Orbán Viktor Fidesz-elnök is aláhúzta ezt a távozóban lévő April Foley nagykövetasszonynak írt levelében. Orbán levelében is visszaköszön a Fidesz azon aggálya, hogy a Jobbik szavazatokat hódíthat el a Fidesz történelmi bázisából - és ez a félelem csak megerősödött a Jobbik meglepően jó EP-szereplése után. A Fidesz támogatása nélkül azonban a magyar kormány pozitív döntésének lehetősége nagyban csökken.

Egy szeptemberi keltezésű távirat már azt adja hírül, hogy Magyarország befogad egy guantánamói foglyot, valószínűleg palesztint. A Fidesz is nyilvánosan támogatni fogja a lépést. A fogoly 18 hónapos magyar nyelvtanfolyamban vesz majd részt, és szaktudást is kap. Az amerikaiak megítélése szerint Bajnai Gordon komrányfő irányította azt a folyamatot, mely ezt a döntést produkálta, legyőzve a bürokrácia ellenállását. "Ez sosem történt volna meg Gyurcsány alatt" - mondta egy megfigyelő a távirat szerint.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb