Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Vigyázz, mire gondolsz, mert bekövetkezik!

2015. november 2../Mno.hu/TibetPress

eredeti cikk

Manapság egyre több önsegítő és -fejlesztő könyv hangoztatja, hogy amitől félsz, vagy amit nagyon akarsz, azt „bevonzod”. Valóban ilyen egyszerű lenne? Befolyásolhatjuk a gondolatainkkal sorsunk alakulását, és ha igen, hogyan? Egy legújabb elmélet szerint a pozitív gondolkodás nemhogy nem segít, de még akadályoz is céljaink elérésében. Akkor most gondolkodjunk pozitívan, vagy sem? Szakértőt kérdeztünk.

Képzeld el, vésd kitörölhetetlenül az elmédbe, hogy boldogulni fogsz. Makacsul ragaszkodj ehhez az elképzeléshez, sohase engedd, hogy ez elhalványuljon benned – írja Norman Vincent Peale (1898–1993) A pozitív gondolkodás hatalma című, magyarul is megjelent művében. Ez az írása volt a világon a legelső olyan mű, amely a pozitív gondolatok erejét bizonyítja rengeteg példán keresztül. A lelkész-író állítása szerint művei gyakorlati kereszténységet közvetítenek, amelyekben nem Istenről, hanem – gyakran a Bibliából is idézve – a pozitív gondolkodásról ír. Peale életében legalább akkora népszerűségnek örvendett, mint napjainkban Magyarországon Pál Feri atya. Több tízezer nézőt befogadó, telt házas stadionokban, templomokban hallgatták előadásait. Írásai nem ezoterikus trükkök elcsépelt halmazának gyűjteménye, hanem egy szilárdan a keresztény tanításra épülő módszertan, amelyeket alkalmazva elkerülhetjük, hogy az életünkben „magunk alá gyűrjön bármi”.

Peale-t követően se szeri, se számuk az önsegítő, önfejlesztő, a pozitív gondolkodás mindenhatóságát hirdető könyveknek és bestsellereknek. Egyre többen hisznek abban, hogy gondolatainkkal tehetünk saját boldogságunkért. Pont ezért hatott hideg zuhanyként Gabriele Oettingen hamburgi pszichológus professzor mostanában tett kijelentése, miszerint az optimizmus nemhogy segít, de megakadályoz céljaink elérésében. A szakértő 20 éve vizsgálja a pozitív gondolkodás jelenségét. Megfigyelte, hogy az általa megkérdezett, vizsgára készülő diákok közül azok, akik bizakodóan álltak megmérettetésük elé, rosszabbul teljesítettek, mint pesszimistább társaik. A pszichológus ezt azzal magyarázza, hogy azok a hallgatók, akik azzal hitegették magukat, simán megfelelnének a vizsgán, nem tettek erőfeszítéseket a cél eléréséért. Oettingen szerint a jelenségnek élettani okai is lehetnek: ha elképzeljük a sikert, csökken a vérnyomásunk, ez pedig elrabolja tőlünk a megvalósításhoz szükséges energiát.

Minden, amire gondolunk, manifesztálódik
Oettingen következtetését olvasva, jogosan tehetjük fel a kérdést: akkor most gondolkodjunk pozitívan vagy sem? – Minden, amire gondolunk, manifesztálódik, főleg, ha tartósan gondolunk rá – vallja Illyés Éva. A lapunknak nyilatkozó pszichológus szerint a pozitív gondolkodás előrevisz, az ilyen hozzáállásnak pozitív eredménnyel kell járnia. Oettingen példáját nézve az a kérdés, hogy mennyire tudtak a jelenben maradni a diákok, véli a szakértő. Ha ugyanis túlságosan a sikeres kimenetellel foglalkozunk, akkor az agyunk nem tud különbséget tenni aközött, hogy már megéltük, vagy csak meg fogjuk élni a vágyott állapotot. Illyés szerint nem elég elképzelni a sikert, tenni is kell érte. Ennek pedig egyetlen módja, ha az ember abban a pillanatban él, amit éppen megél, és emellett pontosan tisztában van azzal, hogy mit is szeretne még elérni. Illyés ugyanakkor leszögezte, hogy tisztában kell lennünk a határainkkal, nem szabad elérhetetlen célokat tűznünk magunk elé, mert az így elszenvedett kudarc megteremtheti vagy megerősítheti önmagunkban való hitetlenségünket. A mai fiatalokra sajnos jellemző, hogy túl magasra teszik a lécet, de nyitottak a pozitív gondolkodásra és hajlandók a változtatásra is.

Bármi sikerülhet
Ha a mában élünk és pontosan tudjuk a célt, már csak egy dolgunk van: képzeljük el, amit meg szeretnénk élni, és társítsunk ehhez érzéseket. Ezt újra és újra átgondolva rögzül a vágyott állapot, és már tudat alatt is annak megteremtéséért teszünk majd meg mindent.

Arra a kérdésünkre, hogy mennyire múlik a szocializáción és a családi mintán, hogy optimisták leszünk-e, illetve hogyan lehet „megtanítani” ezt a gondolkodásmódot gyerekeinknek, a szakértő így válaszolt: „Szinte csak a családi mintán múlik. Ha szülőként tisztában vagyunk saját értékeinkkel, és bizakodva nézünk a jövőbe, akkor a gyerek is így fog tenni”. Ha pedig a pozitív gondolkodás kiegészül a hit stabil érzésével, akkor bármi sikerülhet – vallja a szakértő.


Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben is megjelent. A megjelenés időpontja: 2015. 10. 31.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb