Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Újabb szkíta harcos Tuvából

2011. október 10./OB/TibetPress

Egy előkelő szkíta harcos sírja került elő a tuvai „Királyok völgyéből”. A tuvai szakemberek egy helyi múzeum megépítésének   szükségességét vetették fel, egyrészt, hogy bemutassák a környék ősi szkíta emlékeit, másrészt, hogy védelmet nyújtsanak a     még fel nem tárt temetkezőhelyeknek, ugyanis a sírrablók is érdeklődnek az aranykincsek iránt.

Egy sikeres kutatás
A dél-szibériai régészeti expedíciót Konsztantin Csugunov régésze vezeti, aki a környéket már három év óta kutatja. Tuva északi részén, a Nyugat-Szaján hegység völgyében található szkíta királysírokat Királyok Völgyének nevezték el. Ott Csugunov egy 100 méter átmérőjű, hatalmas kurgánsírt vet észre. 2011-ben 25 tudós bevonásával kezdték meg a feltárást, de eddig csak a temetkezési hely kis részét sikerült kiásni, így a munka jövőre is folytatódik. Úgy vélik, hogy a temetkezőhely az eddig legismertebb szkíta királyi temetkezőhely, Arzsan -2 mintájára készült. Bár még nem jutottak el a kurgán közepére, de a feltárók abban reménykednek, hogy hasonlóan gazdag leletek várják őket, mint más, tuvai és dél-szibériai szkíta kurgánkincseknél.

Páratlan leletek
Bár a nagyközönséget a gazdag szkíta aranykincsek kincsek kápráztatják el, Csugunov  sajtónak úgy nyilatkozott, hogy számára más leletek, így például a bronztárgyak is nagyon fontosak, hiszen azokból is következtetni lehet egy-egy társadalom fejlettségére. Arzsanban több mint ötezer bronzeszköz került elő, így elképzelhetőnek tartja, hogy a mostani sír is sok érdekességet rejt. Sőt, a régész titokban abban reménykedik, hátha jól konzerválódott ruházati darabokat találnak. A vezető régészek azzal is foglalkoznak, vajon a Királyok Völgyében eltemetett szkíta előkelők rokonsági kapcsolatban állhattak-e egymással. Az Arzsan 2 kurgánsírból már sikerült genetikai mintát venni és annak vizsgálatát Németországban végezték el.

Titokzatos árok
A régészek a tuvai kurgánok szerkezetét is vizsgálat alá vették. Szeritük a mostani sírhely kissé eltér a régebben feltártaktól. Jól kivehető, hogy az előkelőket rejtő dombot nagy árokkal vették körül, a belső szerkezete pedig talán a korai szkíta kurgánokkal mutat rokonságot. Az árokban egyébként állatcsontokat, sőt emberi maradványokat is feltártak a régészek, akik mellett eszközök sorakoztak. Máris megkezdődött a találgatás, hogyan és miért kerültek oda. Netán áldozatok lehettek az előkelők vagy az istenek számára? Esetleg a kurgán örökkévalóságát kívánták biztosítani építőáldozat céljából? Talán a sír teljes feltárása után többet tudunk meg erről is.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb