Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Tüntetni készülőket oszlattak szét Pekingben

2011. február 20./Index.hu/TibetPress

Több kínai városban is rendőrök tűntek fel, miután az interneten megjelent egy felhívás "jázmin forradalom" kirobbantására. Végül csak Pekingben és Sanghajban oszlattak fel kisebb csoportosulásokat. A kínai hatóságok blokkolták az internetes keresést a jázmin szóra.

Kisebb tömeg gyűlt össze Peking belvárosában, a Vangfucsing bevásárlóutcában helyi idő szerint vasárnap délután. Az emberek délután két óra körül kezdtek gyülekezni a forgalmas utca McDonald's étterménél, ahol kíváncsiskodók csatlakoztak hozzájuk, közölte a Hszinhua hírügynökség.

A tudósítás szerint a tömeg legfeljebb száz fős lehetett, és külföldi újságírók is voltak a helyszínen. Amikor a rendőrjárőrök két férfit ki akartak emelni a tömegből, kamerával felszerelt külföldi riporterek zárták őket körbe, áll a helyszíni beszámolóban.

A rendőrök fél órán belül szabaddá tették az utat, és a gyülekezők nagyobb része elhagyta a helyszínt. A legfrissebb jelentések szerint Pekingben három embert előállítottak, és a rendőrök elvették a telefonját egy 25 éves fiatalembernek, aki a gyorsétterem előtt fehér jázminvirágot helyezett egy virágládába, és fényképezett.

Korábbi hírekben még az szerepelt, hogy először a Boxun nevű, kínai nyelvű, amerikai internetes weblapon jelentek meg ismeretlen eredetű blogbejegyzések, amelyek tüntetőket hívtak az utcára a Tunéziában történtekre utaló "jázmin forradalom" kirobbantására Kína 13 városában, köztük Pekingben és Sanghajban. A felhívás a követelések megfogalmazásában is segítséget nyújtott: "ennivalót akarunk, munkát akarunk, lakást akarunk, és tisztességes bánásmódot akarunk".

A Boxun vasárnap arra panaszkodott, hogy a felhívás után hekkertámadás érte. Az oldal üzemeltetői nyilatkozatukban azt közölték, hogy nem áll módjukban a bejegyzés eredetét megállapítani.

A BBC szerint kisebb csoportosulásokat Sanghajban is feloszlattak a rendőrök, a többi 11 városból azonban nem érkeztek hírek tüntetésről, csak fokozott rendőri jelenlétről.

A húszmilliós Sanghajban a hírek szerint a rendőrök három kiabáló és dulakodó emberrel szemben jártak el, akik a magas élelmiszerárakra panaszkodtak. A CNA tajvani hírügynökség tudósítója arról számolt be, hogy a város központi terén megerősítették a rendőri jelenlétet, sok a sétáló és sárkányt eregető.

Pekingben az egyidejű nagyszámú sms-üzenetek küldésének szolgáltatása vasárnap nem volt aktív, a hivatalos indoklás szerint frissítés miatt. Vasárnap a jázmin szóra nem lehetetett rákeresni a kínai mikroblog szolgáltatóknál, ahogyan az Egyiptom szó is kikerült - már két hete - a kereshető szavak közül.

A hírügynökségek szerint a kampány nem talált visszhangra az átlagpolgárok körében, ennek okát a média és az internet korlátozásában látják. Emberi jogi szervezetek becslése szerint több tucat aktivistát vettek őrizetbe, vagy figyelmeztették őket, hogy maradjanak távol a tervezett tüntetésektől. Más jelentések szerint még az emberi jogi ügyekben aktív máskéntgondolkodók számára sem volt világos, hogy kik és pontosan milyen célból adták közre a mostani felhívást.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb