Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Szkíta találmányok

2011. március 11./barikad.hu/TibetPress

Keleti szomszédjaink, az ukránok már átírták történelmüket és ők már „hivatalosan” ősüknek tekintik az ókor leghatalmasabb népét, a szkítát. Most  összegyűjtöttük azokat a találmányokat, melyeket az ukránok a szkítákhoz kapcsolnak.

 Magunk is felsorolhatnánk néhány jellegzetes szkíta találmányt, az alsóneműtől kezdve a lovas harcmodorig, és a ma előszeretettel fogyasztott  gyorséttermi fogásokon át a káprázatos aranyművességükig, szinte össze sem lehet gyűjteni egy rövid cikk keretein belül, hogy a mai „civilizáció” milyen sokat köszönhet őseinknek.

Higiénia szkíta módra

Már Hérodotosz is leírja, hogy a szkíták ismerték a gőzfürdőt két és fél ezer évvel ezelőtt. Egy kis sátorban hódoltak ennek az élvezetnek. Valószínűleg, a Szibéria-szerte máig kedvelt szauna ilyen ősi gyökerekre nyúlik vissza. Az ukránoktól megtudhatjuk, hogy a szappan is őseink találmánya, hiszen a „fejlett” rómaiak nem használták a tisztálkodás ezen formáját egészen a Kr. e. 2. századig. A kelet-európai sztyeppét uraló szkíták már a Kr. e. 7. században már mostak vele, sőt hajukat is azzal tisztították. Milyen különös, hogy a magyar szappan szó rokona is keleten keresendő, hiszen törökül szabun, bulgárul szapun, mongolul pedig szavan! Az ukrán milo szó viszont nem tartozik ide….

Bor szkíta módra

A borkészítés - a legrégebbi leletek tanúsága szerint – a Kaukázusban alakult ki. Egy nemrégen előkerült leletegyüttes tanúsága szerint a mai Örményország területe, az egykori Szakaszéna volt ennek a mesterségnek a központja. A mai Ukrajna, az egykori Szkítia területe nem esett túlságosan messze a magas hegységtől és a szkíták valószínűleg elég korán termesztettek bort a kelet-európai síkságon. Az antik források szerint az ő különleges borivási módjuk sokkolta a görögöket. Amikor leírják a görögök, hogy valaki szkíta módra issza valaki a nemes nedűt, azt jelentette, hogy a bort nem keverte vízzel.

Ámor szkíta nyila

A szkíták sok harcászati újítással ismertették meg a világot. Az egyik legfélelmetesebb fegyverük az íj volt. Az ukránok szerint a rövid íj nagyon félelmetes fegyvernek számított, azt őseink a lóháton való nyilazáshoz használtak és onnan több tucat nyílvesszőt tudtak kilőni. Ennek a rövid íjnak az ábrázolása is megvan: Cupidó, a szerelem istene a szkíták félelmetes fegyverével találta el az embereket.

Az ukránok már átértékelték történelmüket. Vajon mikor érjük meg, hogy a magyar tankönyvekben is hasonló történetek szerepeljenek és végre büszkék legyünk valódi őseinkre?

 

OB

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb