Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Stonehenge a Kaukázusban?

2011. július 7./OB/TIbetPress

A Kaukázus északi felén, a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger között egy különleges bronzkori civilizáció nyomaira bukkantak az orosz  régészek. A leletek új  megvilágításba helyezhetik a szkíta népek korai történetének egyes fejezeteit.


Kőkör vagy naptár?

Az orosz régészek jó állapotban fennmaradt ősi kőkörre lettek figyelmesek, melyet kaukázusi Stonehengenek neveztek el. Szerintük a környéken virágzó bronzkori civilizáció, a kimmerekhez köthető Kubán-kultúra népessége építette azt. Andrej Belinkszky, az ásatást felügyelő régész a sajtónak azt nyilatkozta, hogy a szokatlan kör alakú képződmény mellett még kétszáz ház találták meg, melyeket a Kr. e. 1600 körülire datálták. A kutatók úgy vélik, hogy a kőkör egy ősi naptár lehetett. Feltevésüket arra alapozzák, hogy a közelben lévő kerámiákon lévő különös jelek csillagászati szimbólumok lehetnek. A lelet ráadásul nem egyedülálló az eurázsiai sztyeppei térségben, hiszen a régészek hasonló bronzkori építményt találtak Oroszországban, valamint Közép-Ázsiában, melyek nagy része szintén csillagászati megfigyelésre lehetett alkalmas. Az oroszok szerint a mostani lelőhely nem elszigetelt falu lehetett, bizonyára kapcsolatban állt más régiókkal, hiszen a Kaukázus térsége ősi összeköttetésben állt Mezopotámiával, Elő-Ázsiával és Közép-Ázsiával. A Fekete- és a Kaszpi-tenger között húzódó ősi kereskedelmi úton áruk és szellemi áramlatok cseréltek gazdát.

Különös házak

Az Elbrusz-hegység lábánál, a Kubán-folyó és Kiszlovodszk város között elterülő különös házakról a történészek megállapították, hogy 25 ezer embernek adhatott otthont. A házak szabvány szerint építették, melynek ablakait úgy tervezték, hogy onnan a szent hegyre láthassanak. Az Elbrusz ormait az ott élő népek különös tisztelettel övezik. Belinszky szerint a település lakói a közeli hegyi legelőkön főleg szarvasmarhát tartottak. A lakók jól megtervezték házaikat és ovális udvart alakítottak ki az állatok számára. Bár az ott élő közösség jól kihasználta a természeti adottságokat és az állattartás mellett földműveléssel is foglalkozott, a házakat mégis a Kr. e. 9. században elhagyták, a lakók elköltöztek onnan. A kutatók a természeti környezet változásában látják az okokat.

 

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb