Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kritizálták a tibeti kiállítást

Associated Press Writer-WTN 2007. február 22.

Kritikával illettek egy Berlinben megnyílt új kiállítást, mely bár ritka alkalmat nyújt bepillantani régi Buddhista kolostorok kincseibe, ugyanakkor megmútatja azt, ahogy Kína bánik Tibet ősi kultúrájával.

Jeong-hee Lee-Kalisch kurátor szerint az Ázsiai Művészetek Múzeumában megnyílt kiállítás olyan műveket mutat be, melyet más múzeumokban nem látni:
“Még sosem volt olyan kiállítás, ahol a tárgyak közvetlenül Közép Tibet kolostoraiból jöttek volna. Ebből a szempontból ez egy világpremier”

A kiállítás, mely 2007. május 28-ig látható 150 tárgyból áll, melyeknek zöme először hagyta el Tibet földjét. Öt kolostorból, két múzeumból és a száműzetésben élő Dalai Láma lhásza Potala Palotájából és a Norbulinkai nyári palotájából származnak a kiállított tárgyak..

A műalkotások a XV. és a XX. század közötti időszakból valók, szobrok, festmények, faliképek és szakrális tárgyak.
A legrégebbi darab egy Sakyamuni Buddha bronzszobor amelynek keletkezését 473-ra teszik és Kínában készült. A legnagyobb benyomást mégis az a 10, majdnem életnagyságú aranyozott vörösréz szobor kelti, mely a tibeti buddhizmus fontos történeti személyiségeit ábrázolja akik ádáz tekintettel vagy derült nyugalommal tekintenek le a kiállításra betérőkre.

Egy másik kiemelkedő alkotás egy 11 fejű, aranyozott bronz Avalokitesvara (a tibeti buddhizmusban a Könyörületesség megtestesítője) mely legyezőszerűen tárja ki karjait.

Tibeti száműzöttek és támogatóik kritizálták a kiállítást; szerintük elfedi a Kínának a tibeti kultúrával való rossz bánásmódját. Kínai kommunista erők 1950-ben lerohanták Tibetet. Kolostorok, templomok ezreit rombolták le az egy évtizedes Kulturális Forradalom alatt amit Mao Ce Tung kezdeményezett 1966-ban.

A Dalai Láma, Tibet Nobel-békedíjas szellemi vezetője 1959-ben menekült el hazájából egy sikertelen felkelést követően és most Indiában irányítja száműzetésben levő kormányát.

A kiállítás katalógusában Hu Jin-tao, a jelenlegi kínai elnök tiszteletbeli szponzorként van megemlítve együtt Horst Koehler-rel a német elnökkel. Hu Jin-tao 1988 és 1992 között kormányozta a tibeti területeket, ahol -, tibeti menekültek állítása szerint - erőszakkal verte le a függetlenség eszméjének támogatóit.

Tiltakozók gyülekeztek a múzeum előtt szájukon fekete ragasztószalaggal. Feliratokon Kínát a történelem kitörlésével és a tibeti kultúra lerombolásával vádolták.

“A kiállítás kirekeszti Tibet 1949 utáni történelmét, így egyáltalán nem tesz említést a jelenlegi politikai helyzetről és a vallás elnyomásáról.” – mondta Kai Mueller, a Nemzetközi Mozgalom Tibetért németországi igazgatója.

Kelszang Gyaltcen a Dalai Láma egyik genfi képviselője támogatta a kiállítást, mint a tibeti kultúra ünneplését, de megemlítette, hogy a kiállítás napjaink tibeti helyzetével sajnálatosan nem foglalkozik.

“Néhány éve a kínai kormány erősen törekszik arra, hogy a külvilággal elhitesse, a tibeti kultúra él és a tibeti vallás gyakorlása Tibetben nincsen akadályozva.
Ahelyett, hogy tibeti politikájukat megváltoztatnák, inkább a külvilág kritikáját próbálják elhallgattatni nagy propaganda hadjáratokkal. Ilyen tekintetben ez a kiállítás is a kínai kormány ezen célját szolgálja.” – mondta Gyaltcen.
Nyima Cering a TAR Kultúrális Értékeinek Adminisztrációs Osztálya igazgatója, aki a kiállítás anyagának összeállításában segédkezett, a kiállítás sajtótájékoztatóján újságírók kérdéseire válaszolva dícsérőleg szólt arról, ahogy Kína támogatja a tibeti művészetet:
“Nagyon nehéz ezeknek a műtágyaknak a megóvása és a Kínai Népköztársaság az elmúlt 50 évben több, mint 6 milliárd yüant (589 milló dollárt) költött erre a célra.” – mondta Cering egy tolmácson keresztül, hozzátéve, hogy a szervezők nagy nehézségek árán gyűjtötték össze a gyakran igen törékeny tárgyakat távoli kolostorokból. Több helyen megtagadták, hogy kölcsönadják szakrális tárgyaikat.
“Láthatják, hogy a tibeti kultúra kincsire nagyon vigyázunk.” - mondta Cering.

“Tibet – A kolostorok megnyitják kincseskamráikat” A kiállítás nyitva kedd és péntek között 10-18, hétvégén 11-18 óráig. Belépődíj 10,40 $.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb