Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Koreai konfliktus: az USA is érdekelt lehet az északi rezsim fenntartásában

2010. november 26./MTI/hvg.hu/TibetPress

Dél-Korea, az USA és Kína is a status quo és ezzel együtt az észak-koreai rezsim fenntartásában, életben tartásában érdekelt - véli Matura Tamás, a Magyar Külügyi Intézet szakértője. Szerinte a phenjani hatalom széthullása - akár háború, akár belső összeomlás útján - összehasonlíthatatlanul nagyobb károkat okozna a környező országoknak, mint a jelenlegi, aránylag alacsony intenzitású konfliktus. Egyesült Államokra nehezen vállalható terhet róna, és az exportorientált, a térség stabilitásában gazdaságilag különösen érdekelt Peking és Tokió számára is jelentős költségekkel járna" - teszi hozzá a szakértő.  

"Ráadásul az északi rendszer összeomlása humanitárius és gazdasági katasztrófát okozna Dél-Korea és Kína számára is. Szöuli kutatók alaposan tanulmányozták a német újraegyesítés folyamatát, és igen elrettentő példaként tekintenek rá. Mivel a jelenlegi két Korea közti fejlettségbeli különbség (körülbelül tizennégyszer magasabb az egy főre jutó GDP délen, mint északon) jóval nagyobb, mint az egykori NDK és az NSZK közötti, könnyen belátható, hogy egy esetleges hirtelen és kontrollálatlan újraegyesítés gazdaságilag vállalhatatlan Szöul számára" - olvasható a gyorselemzésben. A phenjani rendszer összeomlása a szerző szerint Kína számára is hatalmas tehertétel lenne, a KNDK-val határos kínai tartományokba várhatóan észak-koreai menekültek áradata érkezne. Emellett stratégiai szempontból is hátrányos helyzetbe kerülne Peking, ha az addigi baráti kommunista Észak-Korea helyett egy, az Egyesült Államokkal szoros szövetséget ápoló, egyesült Koreával válna határossá.

"Nem véletlen, hogy kínai kutatók felvetették annak lehetőségét, hogy az egyesült Koreának semleges állammá kellene válnia. Véleményem szerint ez azonban a globalizált világban aligha kivitelezhető. Ha az USA kivonulna az egyesített országból, az előbb-utóbb kénytelen lenne engedni a hatalmas kínai gazdaság gravitációs erejének, és ezzel politikai befolyásának. Az USA és Dél-Korea részéről gyakran hangzik el az a vád Kínával szemben, hogy a segítségével tartja fenn magát a phenjani sztálinista rezsim. Ugyanakkor látnunk kell, hogy az észak-koreai vezetés is tudatában van egy esetleges összeomlás Kínára gyakorolt hatásaival és az ebből fakadó tárgyalási előnyével, így Peking nyomásgyakorlási lehetőségei is limitáltak" - írja Matura Tamás.

A környező országok a szakértő szerint tehát igen sokat veszíthetnek a koreai konfliktus eszkalációja esetén, miközben Észak-Korea szinte már semmit sem - így a helyzetből egyenesen következik Phenjan zsarolási potenciálja. "A kérdés csak az, meddig mehet el az északi rezsim, hol van az a határ, amin túl az agresszióval kicsikarni kívánt előnyök költségei már meghaladják a térségbeli hatalmak számára (Dél-Korea és az USA részéről) a háború vagy (Kína részéről) a rendszer aktív eutanáziájának következményeiét. Ez a pont még nem jött el; Szöul és Washington válasza - egyelőre úgy tűnik - kimerül egy látványos és tüntetőnek szánt közös hadgyakorlat megrendezésében, miközben Kína és Oroszország nem áll ki Dél-Korea mellett" - olvasható az elemzésben.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb