Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Ki lesz Kína ugródeszkája Európába?

2011. június 25./Privátbankár.hu/TibetPress

Áttörést szeretne elérni a magyar-kínai kapcsolatokban Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök, aki pénteken érkezett kétnapos hivatalos látogatásra Budapestre. Diákokkal találkozva a kormányfő azt hangoztatta, hogy csak folyamatos reformmal és innovációval lehet fejleszteni egy országot. Ven Csia-pao szombaton találkozik Orbán Viktor miniszterelnökkel. A magyar és a kínai fél várhatóan csaknem tucatnyi gazdasági megállapodást köt.

Kína kész arra, hogy a magyar féllel együttműködve áttörést érjen el a két ország közötti kapcsolatokban - mondta Ven Csia-pao Budapestre érkezésekor a Liszt Ferenc repülőtéren. Kiemelte, hogy a kínai és a magyar népet hagyományos, mély barátság köti össze, Magyarország az első országok közé tartozott, amely felvette a diplomáciai kapcsolatot a Kínai Népköztársasággal.

A kínai miniszterelnök szerint a két ország az elmúlt hatvan évben kölcsönösen tiszteletben tartotta, és egyenlő partnerként kezelte egymást, illetve a kölcsönös bizalom jegyében a kapcsolatok stabil fejlődéséért dolgozott. Ven Csia-pao kiemelte, hogy Magyarország soros EU-elnökeként hozzájárult a kínai-magyar kapcsolatok fejlesztéséhez. Ven Csia-paót a repülőtéren Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Varga Mihály, a miniszterelnökség államtitkára fogadta.

európai körúton tartózkodó kínai kormányfő Magyarországon kívül Nagy-Britanniában és Németországban tesz látogatást.

Közönségszervezés
Az egyetem vezetése körlevélben bírta rá a diákokat, hogy jelenjenek meg a kínai kormányfő egyetemen tartott előadásán, mert "attól az ösztöndíjuk is függ"; és felhívták a tanulók figyelmét, hogy hívhatják egyéb, "viselkedni tudó ismerősüket" is. 

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Gólyavárában, ahol kínaiul tanuló magyar diákok köszöntötték a kínai vendéget egy kulturális gálaműsor keretében, Ven Csia-pao a kínai-magyar barátság folytatódásáról, a magyarról, mint ragyogó kultúrájú, bátor és szorgalmas nemzetről beszélt. Elmondta, azért találkozik már látogatása elején fiatalokkal, mert a kínai-magyar barátság jövőbeni fejlődése elsősorban "rájuk támaszkodhat". Kifejtette, bízik a két nép közötti barátság és együttműködés elmélyülésében, és hozzátette, reményei szerint Kína és Magyarország nemcsak a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat erősíti meg, hanem a tudományos és oktatási szférában is fokozza együttműködését.

Ven Csia-pao a program befejeztével diákok kínai nyelven feltett kérdéseire válaszolt. Elmondta, hogy Kína - amely egyszerre fiatal és idős ország - az utóbbi időszakban a reformoknak köszönhetően ért el jelentős eredményeket, "csak folyamatos reform és innováció útján lehet fejleszteni egy országot". Hozzátette, a fejlődés csak a nyitáson keresztül lehetséges, az országoknak kölcsönösen tanulniuk kell egymástól.

A látogatással kapcsolatban Matura Tamás, a Magyar Külügyi Intézet szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy beérett az elmúlt 7-8 évben megkezdett magyar diplomáciai és gazdasági nyitás Kína felé. Matura Tamás az elmondta, önmagában már az óriási diplomácia siker, hogy a kínai miniszterelnök eleget tett a magyarországi meghívásnak. Jelzésértékű - tette hozzá -, hogy a világ egyik legfontosabb vezetője időt szakít és ellátogat Magyarországra, a közép-kelet-európai régióban egyedül ide, a nem is a legnagyobb gazdasági súlyú országba.

A régióból többen is keresik Peking kegyeit
Azt mondta, Kína elsősorban gazdasági hídfőállást keres Európában. A Kína felé történt magyar nyitás eredményessége remélhetőleg a Magyarországra érkező kínai befektetésekben és munkahelyteremtésben mutatkozik majd meg. Tavaly 8,7 milliárd dollárt tett ki a kínai-magyar külkereskedelmi forgalom volumene, ez nagy növekedés a korábbi évek 5,5-6 milliárd dolláros forgalmához képest. Kínai becslés szerint ez az érték idén eléri 10 milliárd dollárt.

Matura Tamás arról is szólt, hogy a Kína és Európa közötti hídszerep betöltésére nemcsak Magyarország vágyik, ilyen törekvései vannak a többi visegrádi országnak, és Románia is egyre inkább nyit Kína felé, tehát ebben a vonatkozásban egyfajta versengés folyik.

A kínai kormányfőt szombaton katonai tiszteletadás mellett fogadják hivatalosan a Kossuth téren. Látogatásának második napján találkozik a Parlamentben Orbán Viktorral., ahol tucatnyi gazdasági megállapodást hozhatnak tető alá a felek.  A kínai kormányfő a Magyar Tudományos Akadémián részt vesz egy kelet-közép-európai gazdasági fórumon, majd fogadja őt Schmitt Pál köztársasági elnök és Kövér László parlamenti elnök. 

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb