Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Kés a magyar hiedelemvilágban

2011. október 10./OB/TibetPress

A magyar népi hagyomány a késnek bajelhárító szerepet tulajdonított. Az ezzel kapcsolatos ősi szokásokat Kálmány Lajos gyűjtötte csokorba.

19. század végén Szeged környékén élők a gyermek születése előtt elkészítették a Boldogasszony-ágyat, melléje kést, bicskát, villát, vasszeget helyeztek, hogy a régi táltos hit szerint elűzi a rosszakat. Az elbeszélésekből kitűnik, hogy általában a vasból készült szúró, vágó eszközök a legalkalmasabbak erre a célra. Talán különös, de magához a vashoz is különös képzetek társulnak.

Kelet-Tibetben, a régi, hun-rokon tibeti királyok sírjánál a vasdarabokat nagy tiszteletben részesítik, Mongóliában a szent halmokra sokszor vasdarabok is kerülnek. A magyar néphagyomány a nem szúró-vágó tárgyakat már nem tart jaalkalmas bajelhárító eszköznek, így például a puskagolyó nem alkalmas erre, Kálmány Lajos szerint a szőregiek úgy vélik, hogy az nem fogja a boszorkányt.

Kés és tű
Régen, a gyermekágyas anya, akit régen inkább „boldogágyasnak” neveztek, mindig magánál tartott egy kést, azt leszúrta ha lelépett az ágyról és valahol megállt. Attól félt, hogy a gonoszok megkörnyékezik és esetleg elapasztják a tejét, esetleg elvihetik a fiát.

De nemcsak ők, hanem a vidéken élő gazdálkodók is megőrizték ezt az ősi babonát és a legnagyobb tavasz ünnep, Szent György napja előtt gombostűt szúrtak az ajtóba, hogy a boszorkányok meg ne kísértsék őket. Az asztalba is szoktak kést szúrni. Kálmány szerint akkor, amikor boszorkány a szobában. Ez arra a régi hitre megy vissza, hogy a késsel leszögezik a boszorkányt és az ártó szellemet. Talán ezért alakult ki az a régi közmondás, miszerint: a bicska a templomban is jó; a másik szerint magyar ember kés nélkül a kiskapun se lép ki.

Keleti hun hagyomány
A szkíta népek utódainak számító kelet-európai kis népek, így a mordvinok is használnak kést bajelhárítási célból. A belső-ázsiai eposzi elemeket tartalmazó finn Kalevalában egy csodás kard segít a hősnek. A hunok utódainak számító mongol népek az ártó szellemek távol tartására fűrészt használnak, melyet a jurta bejárata felett helyeznek el. Az újszülött fiúk pólyájába is sok helyen nyílvesszőt tesznek, mert a hegyes szerszám elriasztja a szellemeket. A mongol buddhizmusba is beszivárgott ez az ősi hit, ma leginkább úgy magyarázzák a tőrök és kések használatát, hogy azzal vágják el az ártók dolgok erejét.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb