Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Katalán elnök: napokon belül kikiáltjuk a függetlenséget; a spanyolok katonákat küldenek Barcelonába

2017. október 4./MTI-MNO/TibetPress

eredeti cikk

A katalán elnök szerint Katalónia napokon belül kikiáltja függetlenségét.

Carles Puigdemont a BBC televíziónak adott, szerda hajnalban sugárzott rövid interjúban kijelentette: kormánya vagy ennek a hétnek a végén, vagy a következő hét elején jelenti be Katalónia függetlenné válását Spanyolországtól.

Arra a kérdésre, hogy mit tenne, ha Spanyolország beavatkozna, és közvetlen irányítása alá vonná Katalóniát, Puigdemont csak annyit mondott, hogy az olyan hiba lenne, amely mindent megváltoztat.

 

Hozzátette ugyanakkor, hogy jelenleg semmiféle kapcsolat nincs Madrid és a katalán kormányzat között. Puigdemont a BBC-interjúban visszautasította az Európai Bizottság elnökének minapi nyilatkozatát, amely szerint a katalán függetlenségről vasárnap tartott népszavazás Spanyolország belső ügye, és a helyzetet Madridnak a spanyol alkotmányos renddel összhangban kell kezelnie.

Jean-Claude Juncker a referendumra reagáló hétfői nyilatkozatában kijelentette azt is, hogy a spanyol alkotmány alapján a katalán népszavazás jogszerűtlen volt, ha viszont a spanyol alkotmánnyal összeegyeztethető módon zajlott volna le, akkor Katalónia kikerült volna az Európai Unióból.

Boris Johnson brit külügyminiszter a katalóniai népszavazásról és a referendumot kísérő erőszakcselekményekről szólva a kormányzó brit Konzervatív Párt Manchesterben zajló éves kongresszusán kijelentette, hogy jóllehet a brit kormányt aggasztja az erőszakos hatósági fellépés, London értelmezése szerint a népszavazás nem volt alkotmányos.

Frissítés: rendkívüli ülést tart jövő hétfőn a katalán parlament

Carme Forcadell, a katalán parlament elnöke szerdán Twitter-üzenetben tette közzé a bejelentést a rendkívüli ülés összehívásáról, hozzátéve, hogy azon Carles Puigdemont katalán elnök értékeli az október 1-i függetlenségi népszavazás eredményét és hatásait.

A katalán parlament függetlenségi pártjai, a Katalóniában kormányzó Junts pel Sí (Együtt az igenért) pártszövetség, és a Népi Egység (CUP) nyújtották be a hétfői ülésnapról szóló javaslatot. A spanyol sajtó információi szerint az általuk javasolt napirendben nem szerepel semmilyen határozat megvitatása, annak egyetlen pontja a katalán elnök meghallgatása. Ugyanakkor nem zárható ki, hogy később még napirend-módosítással éljenek.

Mireia Boya, a CUP képviselője szerdai sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy október 9-én, azaz jövő hétfőn egyoldalúan kinyilvánítják függetlenséget.

A katalán kormánypárt egyelőre nem szólalt meg az ügyben. A katalán szocialista párt (PSC) bejelentette: alkotmánybíróságon támadja meg az illegális népszavazásról szóló rendkívüli parlamenti ülést összehívó határozatot.

Carles Puigdemont a BBC televíziónak adott, szerda hajnalban sugárzott interjúban kijelentette: kormánya vagy ennek a hétnek a végén, vagy a következő hét elején jelenti be Katalónia függetlenné válását Spanyolországtól. Korábban már többször elmondta: a népszavazásról szóló törvény értelmében, miután közzéteszik a referendum hivatalos végeredményét, 48 órán belül a katalán parlament rendkívüli ülésén elfogadják az elszakadásról szóló határozatot.A

spanyol alkotmánybíróság által felfüggesztett, ezért törvénytelen népszavazásnak egyelőre eddig csak előzetes eredményeit közölték, eszerint a választásra jogosultak 42,3 százaléka vett részt a referendumon, összesen 2,26 millióan, akiknek 90 százaléka, 2,02 millió támogatta az elszakadást Spanyolországtól.

Madrid katonákat küld Katalóniába

Katonai járművek tartanak az aragóniai Zaragozából a katalóniai Barcelona felé – írja az El Confidencial. Elvileg rutinműveletről van szó, hiszen a madridi védelmi minisztérium arra adott utasítást a hadseregnek, hogy logisztikai támogatást nyújtson a Katalóniában szolgáló csendőri és rendőri erőknek, de a vasárnapi népszavazás és a feszült politikai helyzet miatt mindenképpen feltűnő a csapatmozgás.

A hadsereg elsődleges feladata a hivatalos közlés szerint, hogy szállást és higiéniai szolgáltatást nyújtson a csendőrség (Guardia Civil) és a nemzeti rendőrség állományának, akiket tüntetők tessékeltek ki egyes szállodákból. Juan Ignacio Zoido belügyminiszter korábban úgy döntött, hogy Carles Puigdemont tartományi elnök kérése ellenére sem vonja vissza a csendőröket és rendőröket, akik vasárnap erőszakkal is igyekeztek megakadályozni az illegálisnak minősített függetlenségi népszavazást.

A spanyol sajtó úgy tudja, hétfőn ül össze a katalán parlament és kiáltja ki a tartomány függetlenségét. Ezt a madridi kormány alkotmányellenesnek tartja. A helyzeten nem javított VI. Fülöp spanyol király keddi beszéde sem, mivel az uralkodó egy szót sem szólt a rendőri erőszakról, csak arról beszélt, hogy a katalán vezetés „döntéseivel szisztematikusan megsértette a törvényesen elfogadott legitim normákat, elfogadhatatlan hűtlenséget” mutatva az állam felé.

 

A spanyol alkotmány 155-ös cikkelye lehetővé teszi, hogy rendkívüli helyzetben a kormány ellenőrzése alá vonja egy autonóm közösség, ebben az esetben Katalónia irányítását, ha az autonóm régió nem teljesíti alkotmányos kötelezettségeit, vagy más törvényeket megsért, illetve ha cselekedetei súlyosan sértik a közérdeket. A cikk alkalmazásáról a törvényhozás felső háza, a szenátus dönt. A 155-ös cikkelyt még soha nem alkalmazták, így nincs kialakult gyakorlat ezzel kapcsolatban.

 

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb