Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Ilés: Képtelenség a bírósági döntés vörösiszap-ügyben!

2010. december 28./MTI/Barikad.hu/TibetPress

Képtelenségnek nevezte a Fővárosi Ítélőtábla közelmúltban hozott  döntését Illés Zoltán környezetvédelemért felelős államtitkár, mert a végzés a jövőre szólóan kizárólagos jogot adott a környezetvédelmi hatóságoknak az Egységes Környezethasználati Engedélyek (EKHE) kiadására.

Illés Zoltán az MTI-nek kedden nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy az ítélőtábla "semmit mondott a nagy semmiről", mert a döntés visszamenőleg nem érinti a Mal Zrt. vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos felelősségét, illetve a végzés értelmében a jövőben a zöldhatóság dönthetne minden beruházásról, amelyekhez Egységes Környezethasználati Engedély (EKHE) szükséges.

Mint hangsúlyozta, a bíróság döntése azt is jelentené, hogy a zöldhatóságoknak lenne kizárólagos joga többek között az autópálya-építésekhez, bányanyitáshoz és gátépítésekhez szükséges EKHE kiadása. Az államtitkárt szerint azért is képtelenség az ítélőtábla döntése, mert a bíróság jogalkotásra nincs felhatalmazva, csak jogalkalmazásra. Illés Zoltán ezért azt szeretné, ha erről a jogalkotó, vagyis az Országgyűlés döntene.

A Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóirodája előzőleg, ugyancsak kedden, közölte az MTI-vel: az államtitkár  törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy egyértelmű legyen, mely intézmény gyakorolja az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági hatáskört a hulladéklerakókkal kapcsolatban.

A közlemény szerint Magyarországon jelenleg egyetlen törvény sem rendelkezik arról, melyik hatóság feladata a veszélyeshulladék-tárolók építményeinek vizsgálata és engedélykiadása. A Fővárosi Ítélőtábla közelmúltban született végzése a jövőre nézve állapít meg kötelezettségeket a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség számára - írták.

A tárca szerint a döntés nem menti fel a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-t a vörösiszap-katasztrófával okozott károk következményei alól. A környezetvédelmi törvény kimondja, hogy az üzemeltető, jelen esetben a Mal Zrt. kötelessége a gátak folyamatos vizsgálata és az előírások szerinti biztonságos állapotának megőrzése - áll a közleményben.

Illés Zoltán az MTI-nek azt mondta, hogy a törvénymódosítás a Mal Zrt. 2011 februárjában lejáró környezethasználati engedélyét is érinti, mert azt a jövő év első napjaiban - még a régi engedély lejárata előtt - beterjeszti a parlament elé.

Az államtitkár aláhúzta, hogy a zöldhatóság a vörösiszap-katasztrófában nem hibázott és nem is hibázhatott, mert hatásköre nem terjed ki a tározók állékonyságának vizsgálatára, a mostani döntés pedig a jövőről szól.

Szólt arról is, hogy uniós álláspont szerint a bányakapitányság feladata lenne a tározók engedélyezése és ellenőrzése. A 2006-ban kiadott EKHE - katasztrófát megelőző - éves felülvizsgálatakor, ez év szeptember 23-án a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség ellenőrizte a nyilvántartásokat, technológiát és az engedélynek való megfelelést - tette hozzá Illés Zoltán.

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb