Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

ENSZ-bizottság követeli a Nobel-békedíjas szabadon bocsátását

2011. augusztus 6./Kitekintő.hu/TibetPress

Egy ENSZ-bizottság független jogi szakértői a kínai Nobel-békedíjas Liu Hsziao-po és felesége azonnali szabadon engedését követelik. Jelentésük szerint Peking nem tudja igazolni az aktivista fogvatartását, továbbá a Liu ellen folytatott eljárás nem volt tisztességes.

Az ENSZ egy független jogi szakértőkből álló testülete Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) Nobel-békedíjas emberjogi aktivista azonnali szabadon bocsátását követeli Kínától. Az ENSZ munkacsoport szerint Liu feleségét, a házi őrizetben tartott Liu Hsziát (Liu Xia) is el kellene engedniük a hatóságoknak, továbbá megfelelő összegű kártérítést fizetni a házaspárnak – jelentette a BBC. A Freedom Now (Szabadság Most) washingtoni székhelyű emberi jogi civilszervezet alapítója, Jared Genser elmondta, hogy „ez egy kritikus megerősítés az ENSZ-től, hogy a kínai kormány – Dr. Liu és Liu Hszia fogva tartásával – kirívóan megsérti a nemzetközi jogot”.

A munkacsoport – egy öt ország emberjogi szakértőiből álló független szervezet – alaposan kivizsgálta a kínai aktivista ügyét. Jelentésük feltárta, hogy a kínai kormány nem tudta igazolni Liu bebörtönzését. Hibát találtak mind a fogva tartását, mind a tárgyalását illetően. Vizsgálataikból kiderül, hogy kétórás bírósági meghallgatása során mindössze 14 perc állt a kínai ellenzéki rendelkezésére, hogy megvédhesse magát. „A tárgyalást úgy szervezték meg, hogy az sérti a méltányosságot” – olvasható a vizsgálat eredményében, melyet a Freedom Now hozott nyilvánosságra hétfőn. Kína – a jelentésben foglaltak ellenére – régóta fenntartja, hogy az aktivista tisztességes eljárásban részesült.

Liu Hsziao-po feleségét, a költő és festő Liu Hsziát – noha őt semmilyen bűncselekménnyel sem vádolják – házi őrizet alatt tartják, mióta férje tavaly elnyerte a Nobel-békedíjat. Az aktivista esetével foglalkozó csoport szerint ez legalább annyira indokolatlan, mint férje fogva tartása. „Kína mindkét esetben megsértette az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát” – idézte a munkacsoport beszámolóját a BBC. A költő szabadon bocsátását a szervezet mellett, az amerikai külügyminisztérium is támogatja: „Ismételten követeljük, hogy Liu Hsziao-pót, valamint feleségét azonnal bocsássák szabadon, állítsák helyre jogaikat, és sürgetjük Kínát, hogy tartsa be a nemzetközi emberjogi kötelezettségeit” – közölte Mark Toner, a minisztérium szóvivője.

Liu Hsziao-po tavaly kapta meg rangos elismerését „az alapvető emberi jogokért folytatott hosszú és erőszakmentes küzdelméért”. Az első kínai Nobel-békedíjat azonban nem fogadták örömmel Pekingben, szerintük ugyanis az oslói Nobel-bizottság döntése egyenlő a bűnözésre való bátorítással, a díjátadót pedig – melyen a kínai aktivista nem vehetett részt – politikai színjátéknak nevezték. Kína továbbá minden politikai párbeszédet megszakított Norvégiával és felfüggesztette az északi országgal folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásokat is – tájékoztat a múlt évi, dühös kínai reakciókról az AFP.

Az 55 éves költőt 2009 decemberében ítélték 11 év börtönre „az államhatalom felforgatására való felbujtás” vádjával. Egy évvel korábban, 2008-ban vették őrizetbe, épp a Charta 08 című politikai kiáltvány publikálása előtt, melyben több száz értelmiségi – köztük az ellenzéki Liu is – politikai változást és reformokat követelt Kínában. A volt irodalomprofesszor nem először állt ki a politikai változás szükségessége mellett: ő volt az egyik vezéralakja az 1989-es pekingi diáklázadásnak is, mely a Tienanmen téri vérengzésbe torkollott. A lázadás és leverésének körülményei a mai napig tabunak számítanak Kínában.

Arra, hogy az ázsiai hatalom betartsa az ENSZ-szervezet jelenlegi követeléseit, kicsi az esély. Egyrészt a szervezet nem rendelkezik olyan hatáskörrel, hogy jogilag érvényesíthesse véleményét; másrészt Kínában az európaitól eltérően értelmezik az emberi jogokat. A kínai kormány politikájának tulajdonképpen "részét képezi" a Liu Hsziao-póhoz hasonló "másként gondolkodók" bebörtönzése, akik fenyegetést jelentenek az egypártrendszerre

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb