Tibetet Segítő Társaság Sambhala Tibet Központ
Tibet Support Association Sambhala Tibet Center

székhely / telephely H-Budapest I. Attila út 123..
(00-36) 70 431 9343   (00-36)70 944 0260   (06-1)782 7721
sambhala@tibet.hu   www.tibet.hu   tibetpress.info
Facebook/Sambhala Tibet Központ   Facebook/Tibett Segítő Társaság
MagnetBank/ 16200010-00110240
IBAN/HU94 16200010 00110240 00000000 SWIFT/HBWEHUHB
(1%) adószám/ 18061347-1-41
nyitva tartás/hétköznap 12.00-20.00 hétvégén előadás függő

Közreműködő Bank
Közreműködő Bank

Emberi jogokról tárgyalt az EU Kínával Pekingben

2011. június 16./MTI/TibetPress

A nemzetközi emberjogi normák érvényesüléséről, illetve azok gyakorlatba való átültetéséről folytatott őszinte párbeszédet nyitott légkörben Kína és az Európai Unió - derül ki az EU pekingi képviseletének csütörtöki közleményéből.

A megbeszéléseken előtérbe kerültek a kisebbségi jogok, az EU küldöttsége felvetette a Kínában élő tibeti, ujgur és mongol népcsoportok helyzetét, továbbá a hit és a vallásgyakorlás szabadságát, gondolva a nem nyilvántartásba vett egyházi közösségekre és a nem istenhívő csoportokra is.
   
A résztvevők tárgyaltak a jogállamiságról, a szólásszabadságról, a sajtó szabadságáról, valamint az emberi jogokat védő ügyvédek és a vádlottak helyzetéről. Az unió további információkat kért az őrizetesek kínzásáról szóló jelentésekhez. A tárgyaláson felszólították Kínát a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányának (ICCPR) ratifikálására és a munkával történő átnevelés rendszerének a megreformálására.
   
Az unió küldöttsége több egyedi esetet is felvetett, és külön is teljes körű tájékoztatást kért a Szecsuan tartományi Kirti kolostorból eltűnt két személy sorsáról és tartózkodási helyéről. Az EU egyúttal aggodalmát fejezte ki az erőszakos eltűnések, a törvénytelen őrizetbe vételek miatt, és hangsúlyozta a bíróságok függetlenségének és az ügyvédi hivatás szabad gyakorlásának a fontosságát.
   
Kínai részről a börtönök egyes EU-tagországokban jellemző túlzsúfoltságot, a számi (lapp) és a roma kisebbség európai helyzetét, a multikulturalizmusról folyó vitát, az idegengyűlöletet, a rasszista indíttatású erőszakot és az egyes országokban tapasztalható munkanélküliséget vetették fel, illetve ezekről tettek fel kérdéseket.
   
A párbeszéd során mindkét félnek lehetősége nyílt alapos véleménycserére az emberi jogi kérdések széles területén, s a felek ugyancsak kölcsönösen kinyilvánították aggályaikat a nemzetközi emberjogi normák érvényesüléséről. Egyúttal konstruktív módon tájékoztatták egymást azokról a módszerekről, amelyek lehetővé teszik e normáknak a hazai gyakorlatba való átültetését - áll a kínai EU-képviselet sajtóközleményében.
   
A felek egyeztettek a nemzetközi emberjogi fórumokon történő együttműködésről, és szót váltottak az ENSZ Emberjogi Tanácsában napirenden lévő - egyes országokkal kapcsolatos - kérdésekről is. Így téma volt Fehéroroszország, Líbia, Szíria és Észak-Korea. A kínai fél választ adott az EU - a tanácsban ismertetett - Kínával kapcsolatos közleményére.
   
Az EU és Kína megállapodott abban is, hogy a témában folytatja rendszeres szakértői szemináriumait, s a következőt várhatóan szeptemberben tartják Pekingben. Az Európai Uniót az emberjogi kérdésekben tartott párbeszéden Jim Moran Ázsiáért felelős igazgató képviselte, míg kínai részről Csen Hszü (Chen Xu), a külügyminisztérium főosztályvezetője tárgyalt.
   
Az EU-Kína emberjogi kérdésekről szóló párbeszédet 1995 óta folytatják: kisebb megszakításokkal, évente két alkalommal. A következő találkozóra 2011 második felében kerül sor Európában. A 2010 decemberére tervezett megbeszéléseket Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kínai máskéntgondolkodó Nobel-békedíja miatt a kínai fél lemondta.

MTI

Hozzászólások

Új hozzászólás

Név:

Hozzászólás:
Webgalamb